Ani koronabondy, ani euroval: Lídri EÚ sa na ďalších ekonomických opatreniach zatiaľ nedohodli

Záber z videokonferencie lídrov EÚ o opatreniach v súvislosti s koronavírusom. [EPA-EFE/Filippo Attili]

Holandský premiér Mark Rutte po summite lídrov EÚ povedal, že emisia spoločného dlhu by bola „prekročením Rubikonu“, pretože z eurozóny urobí „transferovú úniu“, s ktorou Maastrichtská zmluva nepočíta.

Lídri 27 členských krajín Európskej únie sa vo štvrtok večer na videosummite dohodli na dvojtýždňovom časovom harmonograme, počas ktorého musia ministri financií eurozóny (Euroskupina) navrhnúť ďalšie fiškálne opatrenia na riešenie krízy spôsobenej šírením koronavírusu.

Predsedovia vlád a prezidenti sa napriek očakávaniam nedohodli na zapojení Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) do pomoci krajinám postihnutým epidémiou koronavírusu, ani na vytvorení spoločných európskych dlhopisov. V záverečnom vyhlásení sa tieto opatrenia vôbec nespomínajú.

Lídri tak dôležité rozhodnutia zatiaľ odložili a požiadali ministrov financií, aby v najbližších týždňoch rozpracovali návrhy na razantné opatrenia, ktoré majú zmierniť negatívne hospodárske dôsledky pandémie a napomôcť pri ekonomickom oživení EÚ

„Tieto návrhy (ktoré majú pripraviť ministri eurozóny) by mali zohľadniť bezprecedentnú povahu šoku spôsobeného nákazou COVID-19, ktorá postihuje všetky naše krajiny,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení premiérov a prezidentov EÚ.

Ani koronabondy ani euroval

Ako uviedol predseda Európskej rady Charles Michel, lídri sa rozprávali o liste deviatich krajín, ktoré volajú po vytvorení špeciálnych európskych dlhopisov určených na boj s koronavírusom, takzvané koronabondy. Zástupcovia severských krajín ale počas videohovoru možnosť mutualizácie dlhu odmietli.

Holandský premiér Mark Rutte po summite pre médiá uviedol, že emisia spoločného dlhu by bolo „prekročením Rubikonu“, pretože by z eurozóny spravila „transferovú úniu“, s ktorou Maastrichtská zmluva nepočíta.

„Neviem si ani len predstaviť okolnosti, za akých by sme v tomto ohľade mohli zmeniť našu pozíciu,“ povedal Rutte.

Európska únia prvýkrát v histórii pozastaví spoločné rozpočtové pravidlá

Členské vlády dostali voľnejšiu ruku pre zvyšovanie verejných výdavkov na opatrenia, ktoré pomôžu zastaviť šírenie koronavírusu a tiež znížiť jeho ekonomické a sociálne dopady.

Bez konečnej dohody skončila aj debata o tom, či by trvalý euroval mal v čase krízy COVID-19 požičiavať peniaze krajinám eurozóny. Za zapojenie stabilizačného mechanizmu, ktorý má k dispozícii úverovú linku v rozsahu 410 miliárd eur, loboval hlavne taliansky premiér Giuseppe Conte.

Ešte v utorok bola podľa záverov zo stretnutia Euroskupiny v tejto otázke medzi členskými štátmi „všeobecná zhoda“. Peniaze by mal byť poskytnuté krajinám, ktoré o to požiadajú, vo forme úverovej linky vo výške dvoch percent národného HDP. V prípade Slovenska by mohlo ísť o takmer dve miliardy eur.

Nemecko a Holandsko vo štvrtok ale požadovali, aby dohoda obsahovala aj presné podmienky, ktoré štát uchádzajúci sa o finančnú pomoc z ESM, bude musieť splniť.

Taliansky premiér sa ale odmietol podpísať pod vyhlásenie, ktoré by takúto kondicionalitu obsahovalo. „Ako si môžeme myslieť, že nástroj, ktorý bol v minulosti vytvorený, aby zasiahol v prípade asymetrického šoku, je vhodný aj pre takéto symetrické šoky,“ cituje slová Conteho bruselský portál EURACTIV.com.

Slovenské ministerstvo financií počas týždňa pre portál EURACTIV uviedlo, že podporuje iniciatívu „ESM pripraviť odpoveď šitú na mieru súčasným potrebám“. Zároveň je vláda podľa rezortu ochotná diskutovať aj o európskych dlhopisoch, keďže môžu byť pre Slovensko „ako malú a otvorenú ekonomiku výhodné“.

Summit prvýkrát s Matovičom

„Stretnutia“ sa prvýkrát v pozícii premiéra zúčastnil Igor Matovič (OĽaNO). Na rokovaniach potvrdil jednoznačné proeurópske smerovanie novej vlády. Uistil európskych lídrov, že Slovensko bude partnerom, na ktorého sa bude dať spoľahnúť a bude podporovať spoločné a efektívne európske riešenia, a to nielen v odpovedi na aktuálnu krízu.

„Nová slovenská vláda berie situáciu na národnej, ale aj európskej úrovni mimoriadne vážne. Sme na jednej lodi, na rozbúrenom mori a musíme spoločne veslovať,“ zdôraznil slovenský premiér. Potvrdil, že opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu sú pre neho od nástupu do úradu prioritou číslo jedna.

Remišová: Eurofondy chceme využiť aj na pokrytie strát firiem postihnutých koronavírusom

Slovensko má podľa Veroniky Remišovej k dispozícii štyri miliardy eur nevyčerpaných eurofondov. Ministerstvá vykonajú audit, aby zistili, ako peniaze využiť na zmiernenie krízy spojenej s ochorením COVID-19. 

Predseda vlády jasne pomenoval aj zostávajúce nedostatky, ktoré ešte stále limitujú efektivitu európskej reakcie: „Potrebujeme doriešiť zostávajúce problémy. Koronavírus nemôže ovplyvniť fungovanie vnútorného trhu, ani Schengenu. Nikto nemôže obmedziť dodávku tovarov, ani spôsobiť, že repatriovaný občan má problém dostať sa do svojej domovskej krajiny. Potrebujeme jasné usmernenia, ktoré budú všetci bez výnimky dodržiavať.“

Predseda vlády súčasne poukázal na to, že kým prvá séria opatrení prijatých novou vládou bezpodmienečne smeruje k ochrane občanov, následne za ňou nasledujú opatrenia na ochranu nášho hospodárstva: „Posilnená flexibilita a možnosť presmerovať nevyčerpané prostriedky v rámci štrukturálnych fondov na boj s novým koronavírusom, sú skvelou správou pre Slovensko. Pri akýchkoľvek úvahách o ekonomických opatreniach musíme energiu investovať do riešení, s ktorými vieme efektívne zmierniť ekonomické dopady krízy,“ dodal Matovič.