Apple zrejme dostane súhlas Únie na prevzatie mobilnej aplikácie Shazam

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Európska komisia skúma, či akvizícia hudobnej aplikácie Shazam americkou spoločnosťou Apple neobmedzí možnosti užívateľov pri výbere streamovacích služieb.

Americká internetová spoločnosť Apple je blízko k získaniu bezpodmienečného súhlasu Európskej komisie k plánovanej akvizícii populárnej britskej hudobnej aplikácie Shazam. Na základe tvrdení dvoch ľudí oboznámených s výsledkami prieskumu Komisie to v stredu (22. augusta) uviedla agentúra Reuters.

Akvizícia, ktorú Američania ohlásili v decembri minulého roku, má iPhonu pomôcť konkurovať populárnej aplikácii Spotify. Tá je so 60 miliónmi užívateľov lídrom na trhu hudobných streamingových služieb.

Apple začne Írsku vyplácať miliardy eur na daňových nedoplatkoch. Tamojšia vláda s tým stále nesúhlasí

Peniaze budú podľa írskej vlády uložené na špeciálnom účte až do skončenia súdneho procesu. V prípade priaznivého rozsudku sa môžu americkej spoločnosti vrátiť. 

Aplikácia Shazam umožňuje užívateľom chytrých telefónov rozpoznať názov a interpreta konkrétnej pesničky hrajúcej v ich okolí. V septembri 2016 firma oznámila prvú miliardu stiahnutí jej aplikácie.

Európska komisia v apríli spustila podrobné preskúmanie akvizície. S obavou o narušenie hospodárskej súťaže sa na ňu vo februári obrátila skupina siedmich členských štátov: Rakúsko, Francúzsko, Island, Taliansko, Nórsko, Španielsko a Švédsko.

Obáva sa, že po prevzatí Apple získa obrovské množstvo citlivých údajov o zákazníkoch konkurencie. Prístup k týmto dátam by mohol americkej firme pomôcť zacieliť zákazníkov konkurenčných služieb a prinútiť ich, aby prešli k jej vlastnej streamovacej službe Apple Music.

Keďže tá bola v posledných troch rokoch druhým najväčším poskytovateľom hudobného streamingu v Európe, existuje zároveň obava, že spojenie obmedzí možnosti užívateľov pri výbere streamovacích služieb.

„Cieľom nášho skúmania je zaistiť, aby si hudobní fanúšikovia mohli aj naďalej vyberať z atraktívnej streamovacej ponuky a aby následkom zlúčenia nečelili obmedzenému výberu,“ uviedla v apríli eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

https://twitter.com/rmnlgzt/status/1032301577091080192

Hovorca Komisie Ricardo Cardoso odmietol informácie komentovať. Európska exekutíva by svoj záverečný verdikt mala oznámiť do 18. septembra.

Firma Apple nezverejnila údaje o celkovej hodnote plánovaného nákupu. Technologická internetová stránka TechCrunch cenu odhadla na zhruba 400 miliónov eur. V roku 2015 bola  však hodnota Shazamu odhadovaná na vyše miliardu eur.