Arktická oblasť sa v lete topila 10x rýchlejšie

Krátka správa

Vedci z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) sú v pohotovosti v súvislosti s rapídnou redukciou arktickej ľadovej pokrývky. Jej ústup sa zrýchlil najmä v poslednom roku. Letné roztopenie sa ľadovca na ploche 1 mil. km2 počas tohto roka znamená, že prirodzený proces sa oproti minulým rokom zrýchlil až desaťnásobne. Po minulé roky pozorovala ESA letný úbytok o veľkosti iba 100 tis. km2.

Leif Toudal Pederson z Dánskeho národného vesmírneho centra hovorí: „Silná redukcia za obdobie posledného roka vzbudzuje obavy, že ľad sa môže (v lete) vytratiť oveľa skôr, ako sa očakáva, a že potrebujeme urgentne lepšie pochopiť tieto procesy.“

ESA tvrdí, že v lete sa ľad prirodzene topí a potom sa počas zimných mesiacov opätovne vytvára. Alarmujúcim je však fakt, že topenie počas uplynulých teplých mesiacov prebiehalo tempom, ktoré nemá v doterajšej históriu obdobu.

Pederson predpovedá, že severozápadná pasáž, ktorá je pre komerčnú plavbu veľkých lodí (kontajnerové a ropné tankery) historicky uzatvorená, by mohla byť ekonomicky využiteľná skôr, ako sa pôvodne plánovalo. Keď ľadovce ustúpia do tej miery, že lode budú môcť byť v tejto oblasti navigovateľné, zrejme dôjde k sprevádzkovaniu nových arktických obchodných ciest medzi Európou a Áziou.

Rovnako rapídne sa topí aj ľadová pokrývka Grónska. Istý podiel majú na tom aj zemetrasenia, ktoré ľadovec narušia a dochádza k zosypaniu sa ľadových krýh do mora. Viaceré tlačové médiá hovoria o celkovom objeme niekoľkých kubických kilometrov.

Robert Correll, ktorý predsedá „Arctic Climate Impact Assessment“ v Heinzovom Centre vo Washingtone, však tvrdí, že hlavným dôvodom je vytvorenie sa veľkých jazier a riek pod ľadovou pokrývkou Grónska. Táto nezamrznutá voda doslova odplavuje celý ľadovec do oceánu rýchlosťou až 15km za rok. Correll dodáva: Znamená to, že do oceánu sa posúva taká časť ľadovca ročne, ktorá by za ten čas bola schopná  zásobovať pitnou vodou mesto s veľkosťou Londýna.

Vo februári 2007 Medzivládny panel pre klimatické zmeny (IPCC) oznámil, že hladina svetového oceána sa v priebehu 21. storočia môže zvýšiť o 20-60 cm. Correll označil tento predpoklad za „konzervatívny“ a založený na starých údajoch. Niektorí vedci predpokladajú, že zvýšenie hladiny môže v danom období dosiahnuť hodnotu aj dvoch metrov.

V takejto miere sa zvyšujúca hladina svetového oceána by potenciálne mohla znamenať riziko katastrofických povodní pozdĺž celého európskeho pobrežia, čiastočne aj na územiach Írska a Veľkej Británie. Tento záver je vyvodený z povodňových máp, ktoré zostavila NASA na základe svojich satelitných záberov.