Ashtonovú kritizujú, že neodišla na Haiti

Vo svojich vyjadreniach na ňu „skryto zaútočil“ aj jej kolega Michel Barnier, dezignovaný francúzsky komisár pre vnútorný trh. Ten sa vyjadril, že keď on  pôsobil ako francúzsky minister zahraničných vecí „počas decembrového tsunami v roku 2004 tak som okamžite letel na miesto činu,“ píše The Economist.

„Asi každý je na Haiti v okamihu keď títo ľudia trpia, len Európa tam nie je prítomná,“ povedal líder ľudovcov Joseph Daul a dodal: „Keby to bolo v našich rukách, boli by sme tam niekoho vyslali,“ cituje Deutsche Welle.

Postoje

Niektorí členovia Parlamentu sa však barónky zastali a vyjadrili sa, že Catherine Ashtonová na Haiti pravdepodobne neletela preto, že na tento krok nemala súhlas od zástupcov všetkých členských štátov. Navyše, na ostrove sa už v tom čase nachádzal španielsky minister vnútra, ktorý zastupoval Komisiu a tiež eurokomisár pre rozvojovú pomoc, Belgičan Karel de Gucht.

„Nemala by som tam čím prispieť, len by som zaberala potrebné miesto v čase keď tam nemôžu pristávať lietadla kvôli stavu, v akom sa nachádza letisko. Nie som doktor ani hasič. Mojou úlohou je zabezpečiť spolupráci na úrovni EÚ a s OSN,“ uvádza vyjadrenie Ashtonovej k celej záležitosti Deutsche Welle.

EÚ prispeje na pomoc Haiti sumou 400 miliónov eur

Minulotýždňové (13. januára) zemetrasenie o sile 7,3 stupňa Richterovej stupnice si vyžiadalo podľa najnovších oficiálnych správ až takmer 200 tisíc obetí. Tri milióny obyvateľov, teda tretina populácie krajiny, ostala bez domova. Ide o najhoršiu prírodnú pohromu, ktorá ostrov postihla za posledných viac ako dvesto rokov.

Európska únia a jednotlivé členské štáty medzitým prisľúbili najchudobnejšej krajine Karibiku a bývalej francúzskej kolónii pomoc vo výške viac ako štyristo miliónov eur. Spolu s pomocou vyšle Európska únia do krajiny postihnutej zemetrasením aj približne 150 ľudí, ktorí budú pomáhať tamojšej polícii pri ukľudňovaní situácie, uvádza Wall Street Journal. Celkovo vysiela EÚ na Haiti 683 expertov z 23 členských štátov, vrátane Slovenska.

Manažovanie celej situácie na mieste komplikuje fakt, že medzi obeťami je aj mnoho príslušníkov medzinárodných organizácií. Navyše, veľa budov a nemocníc týchto organizácií sa počas zemetrasenia poškodilo.

EÚ hlási prvé obete

Európska únia v  správe o Haiti ďalej píše, že pri zemetrasení zahynulo 35 jej občanov. Deviati utrpeli zranenia, viac ako osemsto evakuovali a vyše tisíc občanov EÚ ostáva naďalej nezvestných – obete či nezvestných hlásia napríklad Francúzsko, Dánsko, Holandsko, Taliansko či Poľsko. Jednou z obetí je údajne zástupkyňa EÚ na Haiti Pilar Juarez.

V pondelok (25. januára) sa stretávajú ministri zahraničných vecí členských štátov a očakáva sa, že jednou z hlavných tém na agende bude práve pomoc Haiti. Lídri EÚ pritom vo februári plánujú usporiadať ďalší summit, kde bude rezonovať táto téma.