Atény získajú ruské miliardy, tvrdí člen Syrizy

Zdroj: EurActiv.com

Moskva by mohla zadlženému Grécku poskytnúť 3-5 miliárd eur, ako preddavky za tranzitné poplatky, ktoré krajina získa postavením plynovodu Turkish Stream. Informáciu priniesol nemecký týždenník Der Spiegel, ktorý citoval nemenovaného predstaviteľa gréckej vládnej strany Syriza.

Podmienky mal podľa týždenníka dohodnúť grécky premiér Alexis Tsipras na svojej prvej návšteve ruského prezidenta Vladimíra Putina v Moskve začiatkom tohto mesiaca.

Domnienky potvrdzuje aj sobotné vydanie gréckeho hospodárskeho týždenníka Agora, ktorý naznačil, že „vláda dúfa, že prostredníctvom Kremľa získa potrebné finančné prostriedky.“

V prípade, že by Rusko požičalo zadlženému Grécku podľa citovaného zdroja by to „obrátilo situáciu.“

Atény v súčasnosti rokujú s medzinárodnými veriteľmi, EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MFF) o podmienkach „odomknutia“ ďalšej 7,2 miliardovej tranže zo záchranného balíčka.

Ministri financií eurozóny sa majú zísť 24. apríla, aby o prediskutovali, či revidovaný plán hospodárskych reforiem spĺňa podmienky na poskytnutie ďalšej pomoci.

Eurokomisár zodpovedný za hospodárstvo a financie, Pierre Moscovici, v rozhovore pre britský denník the Financial Times naznačil, že posledné rozhodnutie príde na stretnutí 11. mája.

Grécko by malo podpísať memorandum o výstavbe plynovodného projektu, ktorý bude dovážať ruský plyn do Európy cez územie Turecka, už čoskoro. Pre ruskú tlačovú agentúru Sputnik to potvrdil grécky minister pre energetiku Panagiotis Lafazanis.

„Stretnutie vládnych delegácií Tsiprasa a Putina otvorilo cestu výstavbe potrubia, ktoré začne na hranici s Tureckom a skončí na hranici s Macedónskom, kde bude pokračovať smerom do strednej Európy,“ povedal začiatkom apríla Lafazanis.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov však  v sobotu poprel, že by Rusko Grécku poskytlo úver, ako zálohu za budúce zisky z tranzitných poplatkov. „Rusko neponúklo finančnú pomoc, pretože ho nikto nežiadal,“ podotkol.

Nemecký minister financií Wolfgang Schauble naznačil novinárom na tlačovej konferencii jarného zasadnutia MFF a Svetovej banky, že poskytnutá ruská pomoc by aj tak „nevyriešila problémy Grécka s plnením záväzkov obsiahnutých v memorande o porozumení,“ ktoré Atény podpísali s európskymi partnermi.