Babiš je v strete záujmov, Česko by malo Únii vrátiť 280 miliónov korún, tvrdí správa Komisie

Český premiér Adrej Babiš pri príchode na schôdzu Poslaneckej snemovne. [EFE/Maartin Divisek]

Babiš označil za klamstvo informácie o tom, že Komisia v auditnej správe žiada vrátenie dotácií kvôli jeho pretrvávajúcim väzbám na bývalé podniky. Tvrdí, že Česko nebude musieť vrátiť ani korunu. Infromáciu priniesli českého Hospodářské noviny.

Český premiér Andrej Babiš je pre pretrvávajúce väzby na svoje bývalé podniky podľa Európskej komisie v konflikte záujmov. K tomuto záveru dospela auditná správa, ktorú EK poslala českým úradom. Pre Hospodářské noviny (HN) to potvrdili dva vysoko postavené zdroje z rôznych ministerstiev, ktoré sú s obsahom správy oboznámené. Všetky preverované európske dotácie, ktoré skupina Agrofert získala od februára 2018, chce Brusel vrátiť späť. Podľa HN má ísť o sumu 280 miliónov korún (takmer 11 miliónov eur).

Koľko peňazí by malo Česko vrátiť, zatiaľ nie je jasné. Závery auditnej správy dostalo v prvom rade ministerstvo financií, ktoré to potvrdilo. Ministerstvo musí podľa pravidiel Európskej komisie odpovedať a vysvetliť jej svoje výhrady k záverom správy, ak nejaké bude mať. Verdikt Komisie tak ešte nemusí byť definitívny.

Babiš chce, aby o dotáciách rozhodovali štáty

Podľa HN sa zatiaľ ťažko predpokladá, či Česko dokáže dať rýchlo dokopy úplne nové argumenty, ktoré by Brusel donútili postoj zmeniť. Už aj preto, že Babišov konflikt záujmov už vlani konštatovala právna služba Európskej komisie. To je súbor právnych odborníkov, ktorí sú politicky nezávislí a komisii radia.

Právna služba konštatovala, že Babiš v skutočnosti ďalej ovláda skupinu Agrofert, aj keď ju začiatkom roka 2017 previedol do zvereneckých fondov. Štruktúra týchto fondov mu totiž umožňuje na svoje bývalé firmy stále vplývať. A ako vysoko postavený aktívny politik má pritom vplyv na rozdeľovanie európskych fondov, ktoré Agrofert čerpá.

Nemecká europoslankyňa o Babišovom strete záujmov: Škodí Česku aj celej EÚ

Nemali by sme dovoliť, aby jeden podnikateľ vydieral celú Úniu. Eurofondy, teda aj peniaze od nemeckých daňových poplatníkov, sa nemôžu využivať na koncentráciu českých médií do rúk biznisu, tvrdí nemecká europoslankyňa INGEBORG GRÄSSLEOVÁ.

Celá kauza sa pritom odohráva v čase, kedy prebiehajú rokovania o budúcom Viacročnom finančnom rámci, teda sedemročnom rozpočte EÚ. Česko pod vedením lídra hnutia ANO patrí medzi krajiny, ktoré požadujú, aby havne slovo v rozhodovaní o využití európskych dotácií mali členské štáty.

„To považujem za skutočnú hrozbu, pretože program potom môže byť navrhnutý tak, aby vylúčil hospodársku súťaž, rovnaký prístup k dotáciám, a vyrovnávanie šancí medzi veľkými, malými a strednými podnikmi. Práve medzi tými veľkými podnikmi majú ich vlastníci k európskym fondom takpovediac blízko,” povedala nedávno v tejto súvislosti nemecká europoslanky a predsedníčka výboru pre kontrolu rozpočtu v Európskom parlamente.

Babiš: Nie je to pravda

Ako povedal v reakcii na najnovšie informácie pre server novinky.cz hovorca Agrofertu Karel Hanzelka, informácie majú zatiaľ len z médií. Stále však trvajú na tom, že v oblasti dotácií postupujú presne podľa zákona.

K zverejneným tvrdeniam sa vyjadril už aj sám Babiš. Potvrdil, že rezort financií odstal výsledku auditnej správy. Informácie, ktoré kolujú v českých médiách, ale označil za klamstvo.

„Som šokovaný, čo tvrdia české médiá. Európska komisia chce vrátiť dotácie, ktoré obdržala moja bývalá firma. Nie je to pravda,“ uviedol na svojej facebookovej stránke.

Tvrdí, že správa je len predbežný návrh, ktorý ešte musí zanalyzovať ministerstvo financií a ministerstvo pre miestny rozvoj.

„Žiadne dotácie rozhodne nebude musieť Česká republika vracať. Nie je na to dôvod, pretože neporušuje ani české a ani európske právne predpisy týkajúce sa stretu záujmov“ dodal český premiér.

Agrofert poberal miliardy korún

Audit Komisie preveroval obdobie šiestich rokov (2012 až 2018). To približne kopíruje obdobie, počas ktorého je Babiš vo vrcholnej politike. Situáciou sa začal zaoberať na základe podnetu českej pobočky Transparency International.

Andrej Babiš je okrem toho podozrivý z poškodenia finančných záujmov Európskej únie a z dotačného podvodu v prípade dotácie pre farmu Čapí hnízdo vo výške 50 miliónov Kč (1,93 milióna eur). Česko sa nakoniec rozhodlo nežiadať EÚ o preplatenie poskytnutej dotácie a naopak, vyzvalo koncern Agrofert, aby tieto peniaze štátu vrátil. Holding tak urobil, zároveň ale odmietol, že by to znamenalo priznanie, že farma získala dotáciu neoprávnene.

Holding Agrofert získal podľa výročných správ v roku 2017 na poľnohospodárskych a ďalších dotáciách 1,95 miliardy Kč. Väčšinu z tejto sumy však tvorili nárokové dotácie na hektár obrábanej pôdy či na kus zvieraťa. Na investície získali firmy z holdingu 607 miliónov Kč, v čom sú zahrnuté zľavy na dani alebo priame platby z rôznych dotačných fondov. O rok skôr bral Agrofert na dotáciách zhruba 1,5 miliardy Kč. V daných rokoch mal však prisľúbené dotácie približne o 100 miliónov Kč vyššie.