Babiš na post českej eurokomisárky opäť ponúka Jourovú, iné meno nenavrhne

Český premiér Andrej Babiš v Bruseli. [AP Photo/Olivier Matthys]

Andrej Babiš po schôdzke s novou šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen opäť zopakoval svoje výhrady voči návrhu budúceho sedemročného rozpočtu EÚ. Odmieta škrty v kohéznej politike a eurofondy chce využiť hlavne na dopravnú infraštruktúru.

Český premiér Andrej Babiš po včerajšom stretnutí s Ursulou von der Leyen potvrdil, že na post českej eurokomisárky navrhol súčasnú eurokomisárku Věru Jourovú. Premiér tiež von der Leyen povedal, že stojí o ekonomické portfólio.

Vyše hodinovú schôdzku medzi štyrmi očami Babiš označil za „vynikajúcu“. „Je to veľmi milá pani, ktorá pozná náš región,“ uviedol Babiš s tým, že to potvrdzuje aj fakt, že je v poradí tretím európskym lídrom, s ktorým sa nové hlava Komisie stretla na „turné“ po členských krajinách EÚ.

Babiš s budúcou šéfkou Komisie diskutoval tiež o brexite, unijnom rozpočte, migrácii alebo o klimatických záväzkoch.

Nominantkou bude len Jourová

Andrej Babiš na stretnutí navrhol budúcej šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyen, aby Věra Jourová pokračovala ako eurokomisárka aj v ďalšom období.

„Argumenty hovoria v prospech paní Jourovej. Bola úspešná komisárka, mala ťažké portfólio, nie všetci premiéri ju mali radi,“ prehlásil schôdzke s von der Leyen Babiš. Jourová mala v končiacom päťročnom období na starosti spravodlivosť, ochranu spotrebiteľa a rovnosť príležitostí mužov a žien a mimo iné kritizovala Maďarsko či Poľsko v súvislosti s vládou práva.

Vďaka svojim skúsenostiam by česká politička mohla získať zaujímavejšie portfólio ako doposiaľ a venovať sa napríklad obchodu, vnútornému trhu či digitálnej ekonomike, povedal Babiš českým novinárom po rokovaní v Bruseli.

Český komentátor o Babišovi: Neodstúpi, je zaťatý. Jeho vládnutie znevažuje slovo spravodlivosť

Európska únia ešte nikdy nevstúpila do českej politiky tak silno ako teraz. Záverečný audit Európskej komisie môže Andrejovi Babišovi narobiť problémy, no v Česku dnes neexistuje sila, ktorá by ho donútila stiahnuť sa z premiérskej stoličky, hovorí novinár JINDŘICH ŠÍDLO.

Na otázku, ako presviedčal novú šéfku Komisie, aby Česku pripadlo jedno z najsilnejších portfólií, český premiér povedal, že pre Česko ako exportnú krajinu je vnútorný trh EÚ dôležitý. „V rámci vnútorného trhu stále máme rôzne zábrany a naše firmy a podnikatelia narážajú na rôzne prekážky, čiže je tam veľký potenciál,“ popísal svoju argumentáciu Babiš.

Vaiceré české médiá však upozorňujú, že v siitácii, kedy český premiér čelí podozreniam zo zneužívania európskych dotácií vo firme Agrofert, ktorá je v jeho zvereneckých fondoch, bude veľmi náročné získať ekonomické portóflio.

Budúca predsedníčka Euŕopskej komisie sa podľa Babiša k menu Jourovej oficiálne nevyjadrila. Je potrebné počkať, kam zaradí českú kandidátku na svojom zozname postov v nové Komisii. Pre Jourovú, ktorej kandidatúru musí ešte oficiálne schváliť česká vláda, bude kľúčové vypočúvanie – tzv. grilovanie – v Európskom parlamente po letných prázdninách. Meno druhého uchádzača, o ktorom sa predtým hovorilo, podľa českého premiéra von der Leyen nepožadovala.

„Druhé meno (von der Leyen) nechcela, pretože v Komisii chce mať rodovú rovnováhu a tých ženských nominácii tam zatiaľ toľko nie je,“ vysvetlil Babiš.

Babiš: V eurofondoch chceme viac flexibility

Babiš podľa svojich slov s nemeckou političkou hovoril aj budúcom Viacročnom finančnom rámci (VFR), čiže sedemročnom rozpočte EÚ na roky 2021 až 2027. Ako zopakoval, vláde sa nepáči, že Česko z politiky súdržnosti dostane o 100 miliárd českých korún menej ako doposiaľ.

Babiš tiež žiada, aby členské krajiny mali väčšiu voľnosť v presúvaní peňazí z fondov EÚ do oblastí, kde ich najviac potrebuje. „Tam budeme apelovať na väčšiu flexibilitu,“ dodal.

V4 a Merkelová: Nechcem školenia, chcem betón, povedal Babiš k eurofondom

Český premiér tvrdí, že Európska komisia nikomu nevysvetlila návrh európskeho rozpočtu na ďalších 7 rokov a škrty v kohéznej politike.

Doplnil ďalej, že bude požadovať, aby sa inak prerozdelili peniaze medzi jednotlivými fondami. „Chceme menej Európskeho sociálneho fondu a viac peňazí do dopravnej infraštruktúry a investícií.“

Európska komisia v máji minulého roku v rámci balíčku VFR navrhla pre Česko zoškrtať eurofondovú alokáciu o 25 percent, najviac zo všetkých krajín. Škrty súvisia s plošným znižovaním rozpočtu pre politiku súdržnosti a v prípade Česka tiež s tým, že ekonomicky dobieha najbohatšie krajiny EÚ.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press