Banky sa pripravujú na rozpad eurozóny

Davos

Svetové ekonomické fórum v Davose sa začalo v pondelok. FOTO-TASR/AP

Podľa denníka sa výkonní riaditelia veľkých finančných domov snažia predísť rizikám, ktoré by pre nich mohli vyplývať z prípadného odchodu niektorých krajín z menovej únie. Priveľké úverové zaťaženie, v pomere k vkladom, by pre nich mohli znamenať veľké straty.

„Ak sa v krajine euro zmení na inú menu, akákoľvek nerovnováha medzi aktívami a záväzkami vás vystaví otvorenej menovej nerovnováhe“, povedal pre Financial Times v Davose výkonný riaditeľ ING Ralph Hames.

„V Taliansku, napríklad, by sa aktíva zmenili na líry, no záväzky by mohli potenciálne ostať v eurách.“ Keďže hodnota líry by v pomere k euru pravdepodobne rýchlo padla, pre banku by to znamenalo straty.

Bankárov znervózňujú tohoročné voľby vo viacerých krajinách EÚ. V minimálne v štrnástich sú aktívne politické strany, ktoré žiadajú vystúpenie z EÚ, či eurozóny.

Prvou skúškou bude Holandsko. Wildersova Strana slobodných sa môže stať víťazom volieb. Od vlády ju môže odblokovať široká koalícia mainstreamových strán, no jej úspech by bol povzbudením pre ďalších.

Ostro sledované sú prezidentské voľby vo Francúzsku. Kandidátka Národného frontu Marine Le Pen, požadujúca odchod krajiny z eura, sa pravdepodobne dostane do druhého kola.

Najväčšie riziko však predstavuje Taliansko, kde by sa mali tento rok uskutočniť predčasné parlamentné voľby. Krajina bojuje s nízkym rastom a sociálnymi problémami. Mnohí z toho vinia euro.

Hlavný opozičný subjekt, Hnutie piatich hviezd, žiada referendum o členstve krajiny v eurozóne. Podobnú požiadavku má aj Liga severu, a stále populárnejšie Talianske bratstvo. Výhodnosť eura už spochybňuje opozičná Forza Italia, vedená bývalým premiérom Silviom Berlusconim.

 

Ak by sa veľké finančné domy začali výraznejšie sťahovať z niektorých krajín, ohrozí to tamojšie banky. Ich financovanie by vo výraznejšej miere padlo na Európsku centrálnu banku.