Banskobystrická župa dostane od Komisie väčšiu pomoc, aj kvôli Kotlebovi

Popredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši a primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. [Facebook ÚPVII]

Banskobystrickému samosprávnemu kraju budú s ďalším rozvojom pomáhať odborníci z Európskej komisie a Svetovej banky.

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) navrhol Európskej komisii rozšíriť zoznam takzvaných catching-up regiónov, teda dobiehajúcich regiónov, o Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

Iniciatíva Európskej komisie pomáha naštartovať rozvoj najmenej rozvinutých regiónov v Európskej únii. V Banskej Bystrici o tom informoval podpredseda vlády Richard Raši.

„Napriek tomu, že Slovensko patrí k najrýchlejšie rastúcim ekonomikám Európskej únie, stále sú tu regióny, ktoré potrebujú pomôcť a regionálne rozdiely, s ktorými sa musíme vysporiadiať,“ uviedol Raši.

Pomoc bystrickej župe podľa Rašiho súvisí aj so spôsobom, akým ju v minulosti riadil bývalý župan Marián Kotleba.

Predseda krajnepravicovej ĽSNS najskôr európske dotácie odmietal. Keď si to neskôr rozmyslel, eurofondy kraju v roku 2015 pre nelegálne zamestnávanie na úrade stopla vláda. Podľa Petra Pellegriniho, ktorý bol vtedy na čele ÚPVII, bystrický kraj takto prišiel o 20 miliónov eur na opravu ciest.

„Považujem to z hľadiska sociálneho, ekonomického a celkovo regionálneho rozvoja za fatálne zlyhanie,“ zhodnotil v Banskej Bystrici Raši.

Šéf regionálnej politiky Komisie o eurofondoch: Podporujeme silnejšiu rolu regiónov, dohodnúť sa musia so štátom

Konečné slovo ohľadom úlohy regiónov v riadení štrukturálnych fondov EÚ budú mať členské štáty. Úspešná decentralizícia však záleží od administratívnych kapacít na regionálnej úrovni, tvrdí MARC LEMAÎTRE z Komisie. 

O akú iniciatívu ide?

Slovensko podľa Rašiho listom nedávno oslovila Európska komisia s návrhom na rozšírenie iniciatívy zaostávajúcich regiónov o ďalší kraj. Rašiho úrad nakoniec vybral Banskobystrický samosprávny kraj.

Medzi zaostávajúce regióny Komisia radí všetky regióny, ktorých HDP na obyvateľa je nižšie ako 50 percent priemeru EÚ, ale aj bohatšie regióny, ktoré dlhodobo zápasia s pomalým hospodárskym rastom.

Iniaciatíva Komisie je súčasťou jej dlhodobej snahy zlepšiť spravovanie Európskych štrukturálnych ainvestičných fondov v členských krajinách.

Hlasy z regiónov: Kohézna politika Európskej únie v praxi

ŠPECIÁL / Dopravná infraštruktúra, sociálna inklúzia, obehové a nízkouhlíkove hospodárstvo či kultúra. Od roku 2007 mohlo na rozvoj regiónov Slovensko využiť takmer 30 miliárd eur z fondov EÚ.

Európska exekutíva iniciatívu spustila v roku 2015 štyrmi pilotnými projektami v Poľsku a Rumunsku.

Odborníci z direktoriátu pre regionálnu politiku Európskej komisie a Svetovej banky pomáhajú zaostávajúcim európskym regiónom zistiť, čo ich brzdí v dobiehaní tých bohatších. Spolu so zástupcami kraja potom určia kľúčové projekty, ktoré majú zvýšiť jeho konkurencieschopnosť.

Ako prvý na Slovensku túto pomoc využíva Prešovský samosprávny kraj. Ten si už v rámci iniciatívy vytvoril vlastný akčný plán zameraný na odborne vzdelávanie, inovácie a energetickú efektívnosť budov.

Rovnakým spôsobom by iniciatíva mala pomôcť s naštartovaním Banskobystrického samosprávneho kraja.

Poradenská pomoc

Raši sa na svojej návšteve Banskej Bystrice zároveň dohodol s primátorom Jánom Noskom na pokračovaní eurofondového Informačno-poradenského centra do roku 2021.

Poradenské centrá pomáhajú krajom zefektívniť čerpanie eurofondov. Vyškolení odborníci radia žiadateľom o finančné príspevky, ako sa zorientovať v spleti komplikovaných pravidiel čerpania Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Podpora regionálnych kancelárii je bezplatná a prijímateľom má ušetriť peniaze, ktoré bežne platia súkromným externým firmám za pomoc so žiadosťami o európske dotácie.

Centrá vznikli v roku 2016 a nachádzajú sa v siedmich slovenských mestách.

Kvôli Kotlebovi je kancelária pod mestom

Bystrická kancelária ako jediná nefunguje pod samosprávny krajom, ale je súčasťou banskobystrického mestského úradu.

V čase vzniku regionálnych poradných kancelárií župe ešte šéfoval Marián Kotleba. ÚPVIÍ sa preto rozhodol otvoriť kanceláriu v spolupráci s mestom.

Eurofondy po roku 2020: Ako sa na návrh Komisie pozerajú slovenské kraje?

Slovenské samosprávne kraje vítajú zjednodušené pravidlá čerpania európskych dotácií a väčšiu flexibilitu pri ich riadení. Dúfajú, že sa ešte podarí zvrátiť avizované zníženie miery spolufinancovania zo strany EÚ pri eurofondových projektoch. 

„Vzhľadom  na  situáciu  v  Banskobystrickom  samosprávnom  kraji  a  v  záujme   vyjdenia v ústrety občanom banskobystrického kraja sme našli riešenie v spolupráci s krajským mestom,“ uviedol v roku 2017 pri otváraní kancelárie Pellegrini.

Ako uvádza tlačová správa úradu podpredsedu vlády, banskobystrická kancelária za dva roky poskytla 610 konzultácií, spoluorganizovala 45 seminárov o eurofondoch, na ktoré prišlo 1 768 účastníkov. Vo svojej databáze eviduje 685 kontaktov na záujemcov o čerpanie eurofondov.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press