Barroso a deväť komisárov smeruje do Číny

Zdroj: Selva Morales, www.creativecommons.org

Oficiálnym dôvodom návštevy je otvorenie dialógu a čínskym premiérom Wen Ťia-pao a čínskou vládou, ktorý sa sústredí na výzvy súvisiace s klimatickými zmenami a udržateľným rozvojom. Na programe je tiež stretnutie s prezidentom Chu Ťin-tchaom. Barrosa bude do Pekingu sprevádzať deväť komisárov Stavros Dimas, Andris Piebalgs, Janez Potočnik, Benita Ferrero-Waldner, Peter Mandelson, Luis Michel, Vladimír Špidla, Meglena Kuneva a László Kovács.

V snahe stať sa najväčšou ekonomikou sveta sa Čína stala najväčším producentom skleníkových plynov. Komisia sa bude snažiť presvedčiť Čínu, aby sa pripojila ku globálne záväzným cieľom znižovania emisií.

Deväť členov európskej exekutívy sa však bude musieť vysporiadať s úlohou zlepšenia celkového stavu vzťahov EÚ–Čína v čase, kedy vplyvné nátlakové skupiny, vrátane Európskeho parlamentu, volajú po bojkote OH v Pekingu, alebo aspoň ich otváracieho ceremoniálu. Po udalostiach v Tibete, kedy čínska vláda brutálne potlačila tamojšie demoštrácie, Európsky parlament naviac plánuje pozvať duchovného vodcu Tibetu – dalajlámu na jedno zo svojich plenárnych zasadnutí.

Reakcie na čínsky zásah v Tibete už poznačili púť olympíjskej pochodne v západnej Európe a znechutili čínske orgány. Anonymné smskové správy mobilizovali čínskych protestujúcich, aby dali najavo svoju nevôlu napríklad voči francúzskemu reťazcu Carrefour.

Šéf Európskej komisie sa vyjadril proti bojkotu otváracieho ceremoniálu, čo by mu mohlo dodať potrebné páky pri rokovaniach s čínskou stranou. Plánuje použiť tieto páky pri rozhovoroch o olympijáde a rozpore medzi najväčšou oslavou mladosti na svete a represiami či porušovaním ľudských práv.

Barroso a premiér Wen oficiálne odštartujú Hospodársky a obchodný mechanizmus na vysokej úrovni EÚ-Čína. Návrh a jeho vytvorenie prišiel z čínskej strany a zelenú dostal na summite v Pekingu v novembri 2007. Mechanizmus by mal byť odpoveďou na problémy, s ktorými sú konfrontované európske spoločnosti, ktoré sa snažia preraziť v Číne, najmä v oblasti investícií, prístupu na trh a ochrany duševného vlastníctva.

Pred návštevou Pekingu BusinessEurope pripravila zoznam niektorých problémov, s ktorými sa európski biznismeni potýkajú v Číne.   

Pozície

Profesor Mario Telo, prezident Inštitútu Európskych štúdií na Université Libre de Bruxelles povedal pre EurActiv, že od návštevy nemožno očakávať príliš význymné výsledky. „Je ale dôležité, aby Čínania vedeli, že otázky ľudských práv je súčasťou bilaterálnej a multilaterálnej agendy s EÚ“, zdôrazil.

Podľa neho je však návšteva krokom vpred v porovnaní s doterajším prístupom. V prístupe komisára Mandelsona sa vzťahy niesli len v rovine vzájomného obchodu a vykazovali tendenciu neotvárať otázky ľudských práv. Teraz EÚ jedná s ázijským partnerom so širikou agendou globálnych otázok, vrátane udržateľného rozvoja. „To je extrémne dôležité. Ak nezahrnieme Čínu do post-Kjoto režimu sme stratení“.

Komisár pre obchod Peter Mandelson povedal 19. apríla v Londýne, že nepodporuje bojkot OH v Pekingu pretože by to nemalo žiadny iný efekt ako poškodenie záujmov bežných Európanov a Číňanov. Podľa neho vzájomná závislosť medzi Čínou a Veľkou Britániou a vlastne celou Európu rýchlo rastie. Naviac, Európa bude musieť riešiť problémy vyplývajúce z rozvoja v spolupráci s Čínou. Mandelson dodal, že či už ide o Američanov alebo Európanov, úspech Číny má zásadný význam aj pre ich vlastné záujmy. Preto akýkoľvek bojkot Číny nie je v súlade s európskymi záujmami.

Hoci nie je za bojkot celej olympiády, predseda Európskeho parlamentu povedal, že je za spoločnú pozíciu členských krajín pokiaľ ide o účasť resp. neúčasť na otváracom ceremoniáli.

Ďalšie kroky

Olympiáda v Pekingu začína 8. augusta otváracím ceremoniálom o 8. hodine 8. minúte a 8. sekunde večer (čo je 12. hodina 8. minúta a 8. sekunda stredoeurópskeho času).