Barroso ide do Atén

José Manuel Barroso a Antonis Samaras, Zdroj: Európska komisia

Hovorca komisie Alejandro Ulzurrun de Asanza y Muñoz dnešnú návštevu síce nazval ako bežnú, predseda Komisie má však podľa jeho slov pre gréckych predstaviteľov dôležité správy. Na otázku, o aké ide odpovedal: „Premiér Samaras a predseda Barroso budú diskutovať o celkovej situácii v Európe a samozrejme dotknú sa aj situácie Grécka.“

Barroso Atény naposledy oficiálne navštívil v júni 2009. Odvtedy grécku krízu riešilo 13 inšpekcií Trojky (EÚ, ECB a MMF). Inšpektori sa v krajine nachádzajú aj v týchto dňoch a skúmajú, či si zaslúži ďalšiu tranžu medzinárodnej pomoci. Mnohé reformy boli odložené pre politické vákuum spojené s opakovanými voľbami.

Nič nespravili

Podľa nemenovaného predstaviteľa EÚ sa situácia v Grécku v uplynulých mesiacoch zmenila zo zlej na hrošiu, to platí aj pre mieru dlhu. „V Grécku sa v uplynulých troch alebo štyroch mesiacoch nespravilo nič.“

Spomedzi 300 špecifických cieľov stanovených v druhom záchrannom balíku pre fiškálne a štrukturálne reformy urobili len asi tretinu. Informuje o tom britský denník The Financial Times.

Bez účinného pokroku Grécko zrejme poslednú časť pomoci vo výške 31,5 miliardy eur nedostane a nebude mať na výplaty. Komisia tvrdí, že o uvoľnení tranže sa nerozhodne skôr ako v septembri.

Trojka podľa predpokladov zrejme zároveň zhodnotí, že Grécko nedokáže svoje dlhy splatiť, takže bude nevyhnutná reštrukturalizácia. Tá by však v tomto prípade mala zasiahnuť verejný sektor. Teoreticky, by ECB a vlády eurozóny čelili odhadovanej strate 200 miliárd eur, ak by chceli Atény dostať na udržateľnú dráhu.

Prakticky však medzi krajinami, ani v ECB neexistuje politická vôľa urobiť takýto dramatický krok.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble nedávno síce otvorene hovoril o odchode krajiny z eurozóny, no neskôr svoje stanovisko poprel. Grécko sa totiž snaží privatizovať štátne podniky a po takýchto vyhláseniach stráca potenciálnych záujemcov.

Bolestivé škrty

Grécka ekonomika podľa premiéra tento rok klesne o viac ako 7 %, čo ešte viac môže skomplikovať plnenie cieľov. „Určite meškáme s tohtoročným programom, ale musíme to rýchlo dobehnúť,“ tvrdí Samaras. „Nerobme zo seba hlupákov, vo verejnom sektore sa stále veľmi plytvá, a to musí skončiť,“ zdôraznil.

Denník Kathimerini informoval, že koaličné strany čaká dnes neľahká úloha – musia schváliť 11,5-miliardový balík výdavkových škrtov na najbližšie dva roky. Dúfajú, že tak veriteľov presvedčia, aby uvoľnili pomoc.

Opatrenia sa okrem škrtov vo vládnych výdavkoch týkajú aj štátnych dôchodkov, čo je najcitlivejšia politická otázka. Počas predvolebnej kampane Samaras sľúbil prerokovanie podmienok pomoci, no svoju rétoriku po zvolení zmenil. Denník The Wall Street Journal citoval podpredsedu Európskej komisie Joaquina Almuniu, ktorý vyhlásil, že európske krajiny by sa mali pripraviť na ďalšiu finančnú podporu Grécka.