Barroso: Maďarsko musí šetriť

Štátny tajomník maďarského ministerstva financií Mihal Varga sa na narýchlo zvolanej tlačovke dištancoval od vyjadrení svojho spolustranníka z Fidesz-u, ktorý v snahe kritizovať predchádzajúcu vládu vyhlásil, že maďarská ekonomika je vo „vážnej situácii“ a mohol by ju postretnúť rovnaký osud ako Grécko.

Hoci má maďarská ekonomika problémy, aj analytici upozorňovali, že takéto vyjadrenia nie sú primerané a skôr malo ísť o psychologickú prípravu obyvateľstva na očakávané úsporné opatrenia. Zmätočná komunikačná stratégia Fidesz-u ale stihla zneistiť menové trhy.

Počas minulotýždňovej návšteve novozvoleného maďarského premiéra Viktora Orbána v Bruseli ho predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyzval, aby nasledujúcich mesiacoch vláda v Budapešti urýchlila fiškálnu konsolidáciu.

Orbán prisľúbil počiatočný ekonomický „akčný plán do 72 hodín“. „Komisia hovorí Maďarsku a každému ďalšiemu štátu, aby urýchlili fiškálnu konsolidáciu a nie ju uvoľňovali“, povedal Barroso, pričom zdôraznil, že ide o jednoznačný signál.  

Podľa Barrosa o to nežiada Brusel, ale samotné finančné trhy. Trvá na tom, že Komisia nechce dávať jednotlivým krajinám inštrukcie, no konsolidácia je v záujme každého členského štátu „kedže trhy trestajú kroky, ktoré vedú opačným smerom.“

Za Komisiu uvítal jej predseda plánované štrukturálne reformy, o ktorých hovoril Orbán v Bruseli. Maďarský premiér zdôraznil, že jeho vláda má v pláne priniesť do Maďarska viac transparentnosti, menej byrokracie, „znesiteľné a vyberateľné dane, ako aj politickú zodpovednosť“.

Kabinet sa bude snažiť o 3,8 % deficit na budúci rok. Úspechom bolo už, že sa predchádzajúicej vláde Gordona Bajnaja minulý rok podarilo dostať deficit na úroveň 4 %.

V Bruseli Barroso s Orbánom hovorili aj o zákone o dvojitom občianstve, ktorý je najnovším bremenom v bilaterálnych vzťahov medzi Maďarskom a Slovenskom.  Keď Barrosa na tlačovej konferencii vzyvali, aby sa k tomu vyjadril, povedal, že požiadal Viktora Orbána „aby rokoval o probléme so slovenskou stranou v európskom duchu“. Pripomenul, že to radí politikom vždy keď ide o bilaterálne spory medzi členskými štátmi.