Belgičania sa ešte pokúšajú zachrániť CETA

Didier Magnette. Zdroj: EurActiv.com

Vo štvrtok ráno sa stretnú zástupcovia federálnej vlády a regiónov. Budú pokračovať v rozhovoroch, ktoré včera o polnoci skončili bez dohody.

Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders vyhlásil, že sa strany blížia ku konsenzu, ktorý by vyriešil námietky belgických frankofónnych regiónov. Je však potrebné dotiahnuť technické detaily.

„Očakávame definitívnu odpoveď od komunít“, povedal po konci včerajších rokovaní Reynders.

EÚ lídri veria, že sa belgickej vláde podarí nájsť kompromis. Predseda valónskeho parlamentu Rudy Demotte však upozornil: „Máme technické diskusie, ktoré sú komplikované.“

Kanaďania zatiaľ necestujú

Kanadská strana zatiaľ odložila plánovanú cestu do Európy, je však pripravená CETA podpísať. „Kanada je stále pripravená túto dôležitú dohodu podpísať, keď bude pripravená Európa“, píše sa vo vyhlásení kabinetu premiéra Justina Trudeau.

Podľa belgického ministra zahraničia by chceli dnes ráno poslať kompromisnú dohodu zástupcom ostatných členských krajín. To však neznamená, že sa summit EÚ-Kanada uskutoční.

Predseda valónskej vlády Paul Magnette po včerajších rokovaniach vyhlásil: „Ľutujeme, ale nebude možné uskutočniť zajtra summit.“

Šéf flámskej kominity Oliver Paasch sa vyjadril podobne: „Som si istý, že zajtra nebude možné dohodu podpísať.“ Stále však verí, že belgickí zástupcovia dohodnú konsenzus, a pošlú ho ostatným členským štátom.

Reputácia EÚ

Predseda Rady Donald Tusk v Štrasburgu vyhlásil, že verí v skorú finalizáciu dohody. Medzinárodnú reputáciu EÚ by podľa neho poškodilo ak by odmietla dohodu s Kanadou, „najeurópskejšou krajinou mimo Európy, a blízkym priateľom a spojencom“.

Od osudu CETA politicky závisí aj podobná dohoda so Spojenými štátmi, TTIP.