Belgické regionálne parlamenty blokujú CETA

Premiér regiónu Valónsko-Brusel, Rudy Demotte

Obchodnú dohodu EÚ s Kanadou môžu nakoniec zabrzdiť regionálne parlamenty v Belgicku. Federálna vláda má len pár dní na nájdenie riešenia.

Parlament Federácie Valónsko-Brusel, jeden z regionálnych legislatívnych zborov v Belgicku, v stredu večer nedal federálnej vláde právomoc na podpísanie obchodnej dohody EÚ-Kanada (CETA). Podobné rozhodnutie by mal dnes vydať regionálny parlament Valónska.

Znamená to, že belgický premiér Charles Michel nebude môcť dohodu podpísať. CETA môže byť uzavretá len s odobrením všetkých 28 členských štátov. Ak sa súhlas nepodarí získať do budúceho utorka, keď sa stretajú ministri obchodu EÚ, možno sa nebude konať ani summit EÚ – Kanada, plánovaný na 27. októbra, na ktorom mali pakt podpísať zástupcovia oboch strán.

Pod tlakom Francúzska a nemeckých sociálnych demokratov, juniorského partnera v Merkelovej vládnej koalícii, klasifikovala Komisia CETA ako takzvanú „zmiešanú dohodu“, pri ktorej je potrebná ratifikácia v národných parlamentoch.

Po podpise na plánovanom summite 27. októbra by však dohoda vstúpila do „predbežnej“ platnosti. Zrušenie summitu by tak bolo dôležitým taktickým víťazstvom odporcov CETA.

Belgická federálna ústava podriaďuje súhlas vlády odobreniu vo všetkých regionálnych parlamentoch – čo sa ukázalo ako kameň úrazu.

Do hľadania riešenia sa zapojila aj francúzska vláda. Dnes poobede sa v Paíži stretáva s valónskym regionálnym premiérom, aby ho presvedčil o potrebe podporiť dohodu.

Znepokojenie už badať aj na kanadskej strane. Z úst predstaviteľov vlády počuť nezvyklo tvrdé slová. Premiér Trudeau európske štáty varoval: „Ak o týždeň či dva zistíme, že Európa nie je schopná podpísať progresívnu obchodnú dohodu s krajinou ako Kanada, potom s kým si EÚ myslí, že bude v najbližších rokoch obchodovať?“