Belgicko oficiálne potvrdilo recesiu

Belgický premiér Elio Di Rupo, Zdroj: TASR/AP Photo/Rob Keeris

Ekonomika šiestej najväčšej ekonomiky eurozóny sa v štvrtom štvrťroku prepadla o 0,2 % a v treťom štvrťroku o 0,1 %. Negatívny rast v dvoch za sebou nasledujúcich kvartáloch je oficiálnym indikátorom hospodárstva v recesii.

Správy z Belgicka doplnili negatívne štatistiky o nezamestnanosti, ktoré v utorok zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. V eurozóne je v súčasnosti na úrovni 10,4 %. Práve na spomaľujúci rast a rastúce počty ľudí bez práce sa na svojom pondelňajšom stretnutí zamerali aj európski lídri.

Výsledkom je stanovisko o raste a zamestnanosti, v ktorom stanovili tri okamžité priority – riešenie nezamestnanosti mladých, dobudovanie vnútorného trhu a podpora financovania malých a stredných podnikov.

Podľa odhadov ekonómov eurozónu čaká tento rok hospodársky prepad o 0,3 %. V treťom štvrťroku minulého roka ešte rástla na úrovni 0,2 %. Výsledky z posledného kvartálu zverejnia 15. februára. V ten istý deň svoje údaje o vývoji HDP zverejnia aj Nemci, Francúzi, Taliani a Holanďania. Španielsko prepad ekonomiky oznámilo ešte v pondelok.

Včera však prekvapila správa agentúry Markit, ktorej kľúčový index nákupných manažérov v eurozóne (PMI), ktorý je dôležitým indikátorom aktivity na trhu už druhý mesiac za sebou v sektore výroby stúpol. Agentúra tvrdí, že región by sa teda recesii mohol vyhnúť.

Analytikov však výsledky belgickej ekonomiky neprekvapili. Dokonca prepad o 0,2 % je oveľa nižší ako pôvodne očakávali. V druhom štvrťroku predpokladajú mierne zlepšenie, bude však záležať na viacerých faktoroch, najmä zdraví obchodných partnerov krajiny. Belgicko je jednou z najotvorenejších ekonomík na svete.

V prvých mesiacoch tohto roka však zlepšenie neočakávajú vzhľadom na to, že nová belgická vláda na čele s Eliom Di Rupom zavádza tvrdé úsporné opatrenia v snahe ušetriť 11,3 miliardy eur. Ekonomike nepomáhajú ani domácnosti, spotrebiteľská nálada je najhoršia za posledné dva roky.

„Ak chcú naši politici predať zavádzané opatrenia, musia začať hovoriť iným jazykom. Musia povedať, že situácia je vážna. Argumentujú tým, že ľudia sú potom znepokojení,“ skomentoval Etienne De Callatay, ekonóm Bank Degroof .