Berlín a Atény zápasia o to, kto bude riadiť grécky rozpočet

Zdroj: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Denník Financial Times cez víkend priniesol správu o tom, že Berlín chce, aby bol vytvorený post nového komisára, ktorý by mohol vetovať  rozpočtové rozhodnutia gréckej vlády v prípade, že nebudú v jednej línii s cieľmi stanovenými medzinárodnými veriteľmi.

Nemci o svojom pláne dokonca v piatok informovali zvyšných predstaviteľov eurozóny.

Grécko tlačí čas. Potrebuje sa dohodnúť na podmienkach druhého záchranného balíka, ktorého súčasťou je odpustenie časti dlhu zo strany súkromných investorov.  Rokovania sú však zdĺhavé a minulý týždeň sa skomplikovali po tom, čo ministri financií odmietli žiadosť privátnych veriteľov, aby nové dlhopisy mali 4-percentný úrok.

Eurozóna od Grékov žiada, aby sa čo najrýchlejšie dohodli na odpustení dlhu, až potom uvoľní pomoc. Súkromní investori zasa chcú záruku pomoci, až potom pristúpia na odpustenie dlhu.

Hlavnou podmienkou druhého balíka, je prísny dohľad nad Gréckom. Podľa nemeckého plánu by Atény mohli o štátnych výdavkoch rozhodovať až po zvládnutí svojich dlhových problémov. Minister financií Evangelos Venizalos na správu reagoval nahnevane. Podľa jeho slov sa Grécko nevzdá svojej identity a dôstojnosti.

„Každý, kto stavia národ pred dilemu hospodárska pomoc alebo národná dôstojnosť, ignoruje základné ponaučenia z histórie,“ uviedol Venizelos v stanovisku. Podľa vládnych zdrojov premiér Lucas Papademos, ktorý krajinu zastupuje na dnešnom mimoriadnom summite, dá jasne najavo, že nemecké plány sú neakceptovateľné.

Nemenovaní vládni predstavitelia dokonca obvinili nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, že sa snaží Atény donútiť, aby prerušili rokovania o novom záchrannom programe. Na druhej strane možno očakávať prudké nepokoje v uliciach, ak by došlo k strate suverenity krajiny.

„Máme čoraz väčší dojem, že nemecká vláda v snahe zakryť svoju vlastnú zodpovednosť za možný neúspech gréckej záchrany, robí všetko pre to, aby dotlačila Atény k tomu, aby na dohodu nepristúpili,“ uviedli politickí predstavitelia gréckemu EurActiv-u.

Berlín tvrdí, že plán sa však netýka len Grécka, ale všetkých krajín, ktoré čerpajú pomoc a neplnia si povinnosti. Európska komisia chce, aby si grécka vláda udržala autonómiu. Slovenská premiérka Iveta Radičová možnosť osobitného komisára okomentovala slovami, že taký inštitút nie je zmluvne zakotvený.