Berlusconi má problémy s vlastnou koalíciou

foto: Berlusconi v talianskom parlamente, zdroj: AP

Odhady ohľadom toho, koľko stredopravicových poslancov prestúpi pri zajtrajšom (8. novembra) kľúčovom hlasovaní parlamentu o verejných financiách na druhú stranu, sa líšia. Berlusconiho odkaz prípadným „zradcom“ je však jasný: Nemáte kam inam ísť a ak ostanete, budete odmenení.

Škandálmi opradený 75-ročný taliansky premiér a mediálny magnát však aj napriek nejasnej podpore odmieta výzvy na odstúpenie a vehementne tvrdí, že je stále schopný zvrátiť situáciu. „Skontrolovali sme si to posledné hodiny a čísla sú jasné, stále máme väčšinu,“ povedal včera Berlusconi prívržencom svojej strany.

Stredoľavicová opozícia však tieto reči vyvracia a tvrdí, že je pripravená hlasovať o nedôvere vláde, čo by znamenalo Berlusconiho pád- a to aj v prípade, že zajtrajšie hlasovanie prebehne podľa plánov. „Berlusconi blufuje pri poslednom zúfalom pokuse sa zachrániť. V parlamente však už nemá väčšinu,“ uviedol Dario Franceschini z najväčšej opozičnej Demokratickej strany.

Taliansky denník Corriere della Sera navyše prirovnal atmosféru v Berlusconiho vlastnej strane Ľud slobody (PDL) ku „koncu Pompejí“ a vyslovil dohady, že premiér by mohol čeliť „nočnej more“- teda odchodu až 40 členov z jeho koalície. Noviny odhadujú, že na tento krok by sa mohlo odhodlať 20 až 40 poslancov, čo by bez problémov stačilo na koniec vlády. Pri predchádzajúcom podobnom pokuse sa však Berlusconimu na poslednú chvíľu podarilo takúto situáciu zvrátiť. Odkedy sa preto taliansky premiér vrátil z preňho potupného summitu vo Francúzsku- ktorý sa odohral pred stretnutím G20 v Cannes a kedy súhlasil so štvrťročnými návštevami Medzinárodného menového fondu (MMF) mapujúceho pokrok Talianska pri schvaľovaní a napĺňaní nevyhnutných reforiem- telefonuje a stretáva sa s rebelmi zo svojej koalície a snaží sa ich odhovoriť.

Taliansko je tretia najväčšia ekonomika v eurozóne po Nemecku a Francúzsku. Jej politické patálie a rastúci dlh v kontexte krízy eura preto mnohí sledujú s obavami. Berlusconiho najnovšie uistenia o jeho väčšine by mohli byť zároveň zlou správou pre talianske bondy, ktoré sa v piatok (4.novembra) predávali s rekordne vysokým výnosom vyše 6,4 percenta. Rozdiel v porovnaní s referenčnými nemeckými bundami dosiahol tiež rekordné maximum- viac ako 4,6 percenta. Podľa minulotýždňového prieskumu agentúry Reuters medzi 10-timi manažérmi fondov, trhovými analytikmi a stratégmi by sa ceny za vládne dlhopisy mohli zotaviť a rozptyl vo výnosoch by mohol padnúť o plný percentuálny fond v prípade pádu vlády. Taliansky minister hospodárstva Giulio Tremonti bol zároveň nútený poprieť správy o tom, že predpovedal „katastrofu“ na finančných trhoch tento týždeň v prípade, že Berlusconi neodstúpi.

Člen Rady guvernérov ECB Yves Mersch tento scenár ešte podčiarol keď zdôraznil, že ECB zvažuje možnosť ukončenia nákupov talianskych bondov dovtedy, kým Taliansko nezačne s reformami. Bez bez intervenčného programu by sa pritom špekulatívne útoky na talianske vládne dlhopisy pravdepodobne už dávno vymkli spod kontroly.

Berlusconi v nedeľu (6. novembra) vylúčil reči o tom, že by ho mala vo funkcii nahradiť technokratická vláda alebo politická administratíva s podporou všetkých síl v parlamente, so slovami: „Jedinou alternatívou k tejto vláde sú voľby.“ Zdalo sa tiež, že taliansky premiér by mohol zmeniť názor na monitoring MMF keď uviedol, že iniciatíva návštev „prišla z našej strany a môžeme ju kedykoľvek stiahnuť“.

Podnikateľ ukazuje ako na to

Kým Berlusconi bojuje o udržanie vlády, na výslnie sa dostáva toskánsky podnikateľ, ktorý si objednal v denníku Corriere della Sera celostranovú inzerciu nabádajúcu k tomu, aby Taliani kúpili dlh svojej krajiny a tým zabránili jej potenciálnemu defaultu.

Vo svojej výzve Giuliano Melani hovorí o tom, že cena za talianske vládne dlhopisy s ročným dátumom splatnosti je 260-270 miliárd eur a bolo by možné ich vyplatiť v prípade, že každý Talian zaplatí 4500 eur. „Nemali by sme predať našu krajinu, aby sme prekonali krízu,“ uvádza podnikateľ a dodáva: „Je veľa vecí, čo robiť, no teraz je tu len jedna- skúpiť dlh!“

Melani zároveň dopĺňa: „Našim problémom je dlh aj pre nekorektné správanie každého z nás. Keď sme neplatili správne dane, keď si kupujeme lieky, ktoré pravidelne vyhadzujeme, keď sme volili chabých politikov.“