Berlusconimu sa kritika EÚ nepáči

zdroj: TASR

Stalo sa tak dnes, len deň pred zajtrajším (26. októbra) summitom, ktorého cieľom je schváliť razantné opatrenia na ochranu eura a možné šírenie dlhovej krízy do iných krajín, pričom v kontexte ohrozených sa spomína aj Taliansko.

Po tom, čo si francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka pozvali v nedeľu (23. októbra)  pred summitom Berlusconiho „na koberec“, vydal taliansky premiér deň na to prehlásenie, podľa ktorého nemá nikto v EÚ právo nominovať sa za komisára a poučovať vlády. Zároveň Francúzsku a Nemecku vrátil úder keď naznačil, že skutočnou príčinou krízy eura nie je talianske nadmerné míňanie, ale nenásytnosť ich bánk.

„Čo sa týka turbulencií suverénneho dlhu a bankovej krízy, najmä francúzsko-nemeckej, v tomto máme pevný postoj, ktorý naznačíme na ďalšom zasadnutí Európskej rady,“ povedal Berlusconi. Jeho prehlásenie nie je práve najlepším znamením pred zajtrajším summitom, od ktorého sa očakáva, že posilní právomoci Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) a jeho kapacitu na jeden bilión eur. Toto opatrenie by malo zároveň ukľudniť trhy, ktoré sú v čoraz väčšej miere nervózne zo situácie v Taliansku- krajine s dlhom vo výške 1,84 bilióna eur, ktorá by v prípade záchrany potrebovala podľa odhadov finančnú injekciu v sume 600 miliónov eur.

Podľa francúzskeho denníka Le Mond sa v súčasnosti takzvaná euroskupina, pozostávajúca z vysokých predstaviteľov krajín eurozóny, snaží dať dokopy návrh nového finančného nástroja zameraného na podporu Talianska. Ten by mal na sekundárnom trhu skúpiť suverénny dlh krajiny a tým udržať relatívne nízko úrokovú mieru. Presne to doposiaľ robila Európska centrálna banka (ECB), ale po námietkach Nemecka je jasné, že to takto nemôže pokračovať donekonečna.

Európska komisia trvá na tom, že Taliansko by malo dostáť svojim záväzkom v oblasti šetrenia, penzijnej reformy a reformy súdnictva. Hovorca EK Amadeu Altafaj včera uviedol, že partneri Talianska potrebujú uistiť, a najlepšou cestou k tomu je prijatie striktného kalendára pre zavedenie týchto reforiem.

Problémy doma

Po návrate z Bruselu navyše Berlusconi včera zrušil svoju účasť na súde kvôli prípadu Mills, kde čelí obvineniam z podplatenia právnika vo svoj prospech. Namiesto toho zvolal výnimočnú schôdzu kabinetu, počas ktorej naznačil možné zvýšenie odchodu do dôchodku zo súčasných 65 na 67 rokov pre väčšinu pracovníkov verejného a súkromného sektora. Berlusconiho kľúčový koaličný partner, Severná liga, bez ktorej ale premiér nemá v parlamente väčšinu, ostáva naďalej striktne proti tomuto riešeniu.

Napriek tomu, že medzi krajinami, ktoré v súčasnosti čelí problémom- takzvanými PIIGS, sa nachádza aj Španielsko, jeho situáciu vnímajú lídri členských štátov EÚ pozitívnejšie. Ako pre Le Monde totiž uviedol nemenovaný diplomat, „v Taliansku je problém politického vedenia, ktorý v Španielsku neexistuje.“ Narážal tým okrem iného na už spomínanú skutočnosť,  že Berlusconiho politická pozícia nie je veľmi stabilná a navyše doposiaľ jasne nevyjadril vôľu uskutočniť navrhované reformy. Naopak, španielsky premiér Zapatero sa na nedávnom summite dočkal pochvali od Sarkozyho. „Vďaka úsiliu Zapatera a vďaka zmyslu pre zodpovednosť španielskej opozície Mariana Rajoya už Španielsko nie je v prvej línii,“ povedal francúzsky prezident.

Talianska tlač však reagovala veľmi citlivo na kritiku Berlusconiho zo strany Sarkozyho. Ten okrem iného na otázku, či ho taliansky premiér nanovo uistil o uskutočnení hospodárskych reforiem a či ho rokovania s ním ukľudnili, odpovedal úškrnom a tichom, čím vyvolal smiech medzi prítomnými novinármi. V tomto prípade sa Berlusconiho zastala dokonca aj domáca opozícia. „Sarkozyho sarkastický úsnev sa mi nepáči,“ uviedol líder opozičnej strany UDC Pier Ferdinando Casini.