Bezcolný dovoz pakistanského textilu do EÚ? Nie

zdroj: flickr, autor: epSos.de

Na stretnutí zboru komisárov tento utorok (7. septembra) De Gucht navrhol „dočasné pozastavenie ciel pre limitovaný zoznam výrobkov, pričom hlavným požívateľom týchto výhod by bol Pakistan“.

„Navrhované opatrenie by mohlo byť časovo ohraničené, limitované, cielené a relatívne rýchlo zavedené,“ uvádza komisár, ktorý sa týmito slovami snaží si získať podporu pred stretnutím ministrov pre obchod EÚ. To sa uskutoční v dňoch 10. až 11. septembra v Bruseli. De Gucht tento krok prezentoval ako ďalšiu podporu pre záplavami postihnutý Pakistan. Európska únia už krajine poskytla 200 miliónov eur vo forme humanitárnej pomoci.

Nečakaná výhoda pre Indiu a Čínu

Limitovaný zoznam výrobkov zahŕňa trinásť textilných a odevných produktov v celkovej hodnote 231 miliónov eur. Ide najmä o bavlnené a ručne tkané vlákna. Ponuka EÚ je „autonómna“- to znamená, že v prípade jej zavedenia nebude Únia požadovať žiadne recipročné opatrenia a zníženie ciel pri exporte svojich výrobkov do Pakistanu.

Hospodársky dopad tohto návrhu by sa však nevzťahoval len na výrobky z Pakistanu a zahŕňal by aj tie produkty, ktoré pochádzajú z iných krajín ako India a Čína. Vychádza to z Doložky najvyšších výhod, podľa ktorej musia členovia WTO zaviesť voči všetkým svojim partnerom rovnaké pravidlá. India a Čína by tak mali tiež práv dovážať povolené a menované výrobky bez akéhokoľvek cla.

Mnohí komisári sú proti

De Guchtov návrh si vyslúžil kritiku svojich kolegov, z ktorých niektorí ho obvinili, že sa snaží uzavrieť obchodnú dohodu pod pokrievkou humanitárnej pomoci. Eurokomisár tieto obvinenia poprel. Jeho hovorca John Clancy pre EurActiv povedal: „Ponúkame možnosti. O ničom sa ešte nerozhodlo.“

Eurokomisár pre zamestnanosť László Andor údajne vyjadril obavy, že by sa toto opatrenie negatívne prejavilo na zamestnanosti. Jeho kolega, komisár pre priemysel Antonio Tajani zasa zdôraznil, aké neblahé dôsledky by opatrenie prinieslo textilnému a odevnému priemyslu v Európe, ktorý už i tak ohrozuje lacná konkurencia z ázijských krajín. Eurokomisár pre rozširovanie a susedskú politiku Štefan Füle zároveň uviedol, že Turecko, Maroko a Tunisko by touto dohodou pravdepodobne tiež utrpeli.

Jeho kolegyňa, ktorá má na starosti humanitárnu pomoc a odpoveď na krízy Kristalina Georgieva a komisár pre rozvoj Andris Piebalgs zdôraznili dôležitosť využívania tradičných foriem pomoci postihnutým oblastiam ako Pakistan. Obchodné opatrenia by podľa nich nemuseli pomôcť ľuďom, ktorí boli situáciou najviac dotknutí.

Očakáva sa, že Poľsko, Taliansko, Portugalsko, Francúzsko, Nemecko a Belgicko, kde je vysoká koncentrácia výrobkov uvedených na zozname, sa k návrhu De Guchta postavia tiež negatívne. Podľa neho bude mať ale návrh v najhoršom možnom prípade vplyv na európsku ekonomiku iba vo výške 23 miliónov eur.

Európske združenie textilu Euratex De Guchtov plán odsúdilo a podčiarklo, že by nepodporil len pakistanský, ale aj indický a čínsky dovoz. To by podľa nich zabilo európsky bavlnársky priemysel v čase, kedy ceny za surovú bavlnu celosvetovo rastú.