Bitka o Áziu

Krátka správa:

Spojené štáty americké sú znepokojené nad stratou obchodnej pozície v Ázii. „Americký obchodný podiel sa znížil na 27 z 34 sledovaných trhov od roku 1990,“ uviedol americký minister obchodu Carlos Gutierrez. Dodal, že „americká pozícia vo východnej Ázii je ohrozená konkurencieschopnejšími hráčmi.“

Konkrétne je to najmä Čína. V rýchlo rastúcom regióne sa stáva najvýznamnejším exportérom – V Japonsku a Južnej Kórey už vytlačila Spojené štáty z pozície prvého obchodného partnera, uvádza AFP.

„Musíme byť aktívni a odstraňovať obchodné bariéry pre americký export,“ vyhlásil Gutierrez. Varoval, že „ak sa Spojeným štátom nepodarí uzatvoriť silné a komplexné dohody o voľnom obchode, ktoré budú vyhovovať ich záujmom, americká pozícia v Ázii môže byť vážne spochybnená.“

Prezident George Bush apeluje na Kongres, aby schválil dohodu o voľnom obchode s Južnou Kóreou. Bol by to najvýznamnejší americký obchodný dokument za posledných 15 rokov, píše AFP. Podľa niektorých kritikov však nezabezpečuje dostatočne voľný prístup amerických áut a hovädzieho mäsa na kórejský trh.

Kórea je však v pozícii, keď si môže vyberať. Momentálne rokuje o podpise dohody o voľnom obchode s EÚ, Kanadou, Asociáciou juhovýchodných ázijských národov (ASEAN), Mexikom a Indiou. Rokovania by sa mali začať aj s Čínou. Gutierrez varuje, že Spojené štáty by mohli začať „zaostávať“ v obchodných vzťahoch v regióne.

V regióne juhovýchodnej Ázie sa tvorí 37% celkového svetového HDP, 26% svetového obchodu a viaže takmer tretinu amerického vývozu.