Boj s praním špinavých peňazí zasiahne aj bitcoin

bitcoin kryptomena pranie spinavych penazi

Bitcoin, (zdroj: Zach Copley/Flickr)

Európska komisia včera vydala pozmeňujúci návrh štvrtej smernice o boji proti praniu špinavých peňazí. V ňom okrem mnohých iných opatrení na boj s nelegálnymi transakciami navrhuje, aby do pôsobnosti smernice spadali aj virtuálne meny.

Špecifická legislatíva pre virtuálne meny zatiaľ chýbala. Komisia teraz jasne hovorí o tom, že anonymita mien v súčasnej podobe končí. Vo včerajšej tlačovej správe k tomu uviedla: „Platformy na výmenu virtuálnych mien a poskytovateľov bitcoin peňaženiek budú musieť uplatňovať kontroly povinnej starostlivosti vo vzťahu ku klientovi pri výmene virtuálnej meny za menu reálnu, čím sa skončí anonymita spojená s takýmito výmenami.“

Nové nástroje na monitorovanie finančných tokov okomentovali tiež jednotliví komisári. „Členské štáty budú môcť získať a vymieňať si nevyhnutné informácie o tom, kto v skutočnosti vlastní obchodné a správcovské spoločnosti, kto obchoduje s online menami, a kto využíva predplatené karty,“ povedal v utorok v Štrasburgu prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Prísnejšie pravidlá majú mať odstrašujúci účinok na potenciálnych daňových podvodníkov. Komisárka EÚ pre spravodlivosť Věra Jourová vyhlásila: „Aktualizáciou štvrtej smernice o boji proti praniu špinavých peňazí sa v Európe predíde všetkým právnym medzerám, vďaka ktorým by sa teroristi, zločinci alebo hocikto iný mohli snažiť obísť daňové predpisy, a tak financovať svoje činnosti.“

Ku koncu anonymity sa schyľovalo

Prevádzkovatelia bitcoin služieb sa zatiaľ k novinke postavili zdržanlivo. Hodnota známej kryptomeny výrazne vzrástla po nedávnom britskom referende, v ktorom sa občania vyslovili za vystúpenie z Európskej únie. V sporoch s európskym pravidlami sa virtuálnym menám darí striedavo.

V októbri 2015 Súdny dvor EÚ v Luxemburgu rozhodol o tom, že virtuálna mena je platidlo a nie komodita. Preto sa na ňu nevzťahuje daň z pridanej hodnoty. [23. 10. 2015]

Krátko po víťazstve bitcoinu sa však začali objavovať náznaky, že anonymita mien môže byť v budúcnosti problém. Portál CoinDesk upozorňuje, že Európsky parlament sa problematike prvýkrát venoval v januári 2016.

Už o mesiac sa objavil návrh uznesenia o virtuálnych menách, ktorý počíta s vytvorením pracovnej skupiny, ktorá bližšie preskúma použitú technológiu. V máji toto uznesenie schválilo plenárne zasadnutie EP.