Bratislave a Košiciam sa vrátia eurofondy za DPH pri dopravných projektoch

Ilustračný obrázok. [FOTO TASR - Pavol Zachar]

Európska komisia prijala argumentáciu Slovenska, uznala DPH ako oprávnený náklad na financovanie eurofondových dopravných projektov a vráti Bratislave a Košiciam milióny eur.

Dve najväčšie slovenské mestá platili modernizáciu električkovej dopravy z európskych fondov. Obidvom však hrozilo, že budú musieť časť európskych peňazí vrátiť do rozpočtu EÚ. Dôvodom mala byť zmena pravidiel účtovania DPH pri eurofondových projektoch na dopravné stavby.

Európska legislatíva pre eurofondy totiž umožňuje započítať DPH ako oprávnený výdavok len ak je konečným výdavkom prijímateľa, čiže ho nemôže žiadať štát o jej vrátenie.

Podľa rezortu dopravy sa nové účtovanie dokonca mohlo týkať všetkých operačných programov, kde sú prijímateľmi dotácie obce alebo mestá.

Slovenská vláda v Bruseli lobovala za to, aby DPH pri eurofondových dopravných projektoch bola naďalej považovaná za oprávnený náklad.

To sa jej, ako v piatok (9. novembra) informoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, nakoniec podarilo. Bývalý košický primátor rozhodnutie Komisie označil za „výbornú správu pre celé Slovensko“.

„Po dlhých mesiacoch Európska komisia uznala argumentáciu štátu, vlády aj mesta, a peniaze za dopravné projekty sa vrátia,“ tlmočil rozhodnutie európskej exekutívy Raši.

Vláde sa podľa Rašiho podarilo Komisiu presvedčiť, že prijímateľom nenávratného finančného príspevku je samotné mesto, ktoré nie je platcom DPH a nie dopravný podnik. „(Mestá) teda nie sú prijímateľmi dvojitej výhody, keďže nedostávajú preplatenú DPH zo strany štátu, ani zo strany Európskej komisie,“ dodal.

Košice by peniaze podľa Rašiho slov mohli mať na účete ešte v tomto kalendárnom roku.

Bratislava a Košice možno nebudú musieť vrátiť milióny z eurofondov na dopravné projekty

Podľa magistrátov Košíc a Bratislavy sa podmienky pre čerpanie peňazí z fondov EÚ menili počas programového obdobia. DPH podľa novej metodiky nie je oprávneným výdavkom  na preplatenie. Vláda v Bruseli lobuje za to, aby Komisia peniaze späť nepýtala. 

Bratislave hrozila strata 78 miliónov eur.

Košice vo roku 2017 dostali od Európskej komisie oznámenie, že mestu pozastavuje čerpanie oprávnených výdavkov na DPH. Na modernizáciu električkových tratí tak magistrát mal dostať o 20 percent menej peňazí, ako pôvodne počítal. V rozpočte na roky 2017 a 2018 mesto počítalo s preplatením celej sumy.

„Európska komisia poslala list, že riadiaci orgán pre Operačný program Integrovaná infraštruktúra, teda ministerstvo dopravy, nemá preplácať DPH pri investíciách vo verejnej doprave,“ opisoval vtedajšiu situáciu na piatkovej tlačovej konferencii Richard Raši, ktorý viedol košický magistrát v čase opráv električkových tratí.

Mesto muselo zároveň vrátiť finančné prostriedky zo starších žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku, keď mu bola DPH regulárne preplatená.

„Pre mesto Košice DPH to znamenalo, že nebude preplatených 14,5 milióna eur z DPH, pričom celková daň bola 15,683 milióna eur,“ uviedol podpredseda vlády.

Mestu hrozili veľké finančné problémy, magistrát preto požiadal ministerstvo financií o bezúročnú návratnú finančnú injekciu. Rezort výpomoc schválil na začiatku tohto roku.

Ako minulý rok informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, vrátenia časti európskych peňazí hrozilo aj hlavnému mestu. To z eurofondov modernizovalo električkové radiály a výstavby nosného systému mestskej hromadnej dopravy. Nesrovnal vtedy tvrdil, že Bratislava takto moôže prísť až o 78 miliónov eur.

Vedenie obidvoch magistrátov sa bránilo tvrdením, že Komisia zmenila podmienky čerpania už počas realizácie projektov.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8