Brehár, ležiak či hvizdák: Ktoré vtáky z krajiny vyhnalo poľnohospodárstvo

Ilustračný obrázok: Hvizdák veľký. [Pixabay.]

Zo slovenských polí a lúk úplne vymizli niektoré druhy vtákov. Hlavným dôvodom je intenzifikácia poľnohospodárstva.

Niektoré vtáčie druhy zo Slovenska vymizli. Pre väčšinu je dôvodom zvyšovanie poľnohospodárstva, ktoré vedie k strate lúk a pasienkov. Tam niektoré druhy hniezdili alebo hľadali potravu. Pre TASR to uviedol Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife.

Ridzoň približuje, že na Slovensku vyhynul napríklad brehár čiernochvostý, pretože zanikli pasienky a vlhké lúky v nížinách. Prestal hniezdiť aj hvizdák alebo ležiak úhorový, ktorý bol v nížinách viazaný na menej intenzívne obhospodarované časti. Zo Slovenského krasu vymizol skaliar pestrý. Niekoľko desaťročí podľa Ridzoňa na Slovensku nehniezdi strakoš červenohlavý.

„Jedným z dôvodov, pre ktorý vyhynul, bude aj intenzifikácia poľnohospodárstva,“ poznamenal. Podobne preto v roku 2011 nehniezdil jeden z najpestrejších sfarbených druhov – krakľa belasá. Ridzoň hovorí, že vlani sa krakľa vrátila na východné Slovensko, a to na miesta, kde sa v nížinách podarilo uchovať pastvu hospodárskych zvierat.

Ornitológ: Vtáky na lánoch repky nemajú priestor pre život, agrodotáciami platíme za ničenie krajiny

Vstup do EÚ urýchlil úbytok vtákov v poľnohospodárskej krajine, hovorí český ornitológ ZDENĚK VERMOUZEK. Reforma únijnej agropolitiky by podľa neho mala určiť všetkým členským štátom záväzné limity pôdy a sumy peňazí na ochranu prírody.

Ridzoň konštatuje, že pre to, aby vtáky na Slovensku neodlietali alebo nevymierali je dôležité zmeniť európsku poľnohospodársku politiku. Farmárov by nemala nútiť zaorať každú medzu, lebo ak ju nezaorú, tak prídu o dotácie.

„Tak sa podarí obnoviť medze, pásy medzi poľami a na okraji polí, a vďaka tomu sa vytvorí priestor aj pre prežitie druhov, ktoré sú u nás dnes ohrozené a hrozí im reálne vyhynutie, ako je napríklad jarabica či drop,“ uviedol.

Na Slovensku sa však objavilo v posledných rokoch viacero nových vtákov. Niekoľko rokov hniezdi nový druh kačice – potápač veľký. Na Slovensko sa rozšíril v dôsledku zväčšovania jeho areálu v celej Európe.

„Posledné roky u nás však zahniezdili aj viaceré nepôvodné druhy vtáctva, napríklad húska štíhla, kačička mandarínska, labuť čierna,“ povedal ornitológ. Dodal, že tieto tri druhy unikli v Európe zo zajatia, zahniezdili vo voľnej prírode, udomácnili sa a začali sa tu šíriť, hoci ich pôvodný areál je na iných kontinentoch.