Brexit by nemal ohroziť ranking Európskej investičnej banky

Ilustračný obrázok, [FOTO TASR/Martin Baumann]

S odchodom Británie odíde z Európskej investičnej banky aj jej najväčší akcionár a 3,5 miliardy eur splateného kapitálu. Chýbajúci kapitál banka vykryje z vlastných rezerv, časť dodajú členské štáty.

Brexit je veľmi citlivou témou nielen pre Európsku úniu (EÚ), ale aj pre Európsku investičnú banku (EIB). Uviedol to pre TASR viceprezident EIB Vazil Hudák.

„Pre nás brexit bez dohody je tá najhoršia alternatíva, pretože Veľká Británia je dôležitým akcionárom EIB. Je jednou zo štyroch krajín, ktorá má 16 percent akcií banky. To znamená, že s odchodom Veľkej Británie nám vypadne značná časť splateného kapitálu 3,5 miliardy eur a asi 39 miliárd eur tzv. kapitálu na vyzvanie,“ priblížil Hudák.

Ako minulý týždeň informoval šéf EIB Werner Hoyer, banka časť peňazí doplní z vlastných rezerv. Zvyšnú časť kapitálovej medzery proporčne zaistia akcionári, teda členské štáty. Ich zástupcovia sa na tom dohodli na technickej úrovni. Dohodu musia ešte posvätiť ministri financií, čo by sa malo udiať akonáhle bude jasné, akým spôsobom Británia opustí európsky blok.

„Máme to šťastie, že sme nemuseli žiadať o žiadnu finančnú injekciu,“ uviedol pred novinármi Hoyer.

Ako dodal, niektoré členské štáty prejavili záujem navýšiť svoj podiel v banke. „Je to veľmi dobré znamenie, že členské štáty sú pripravené poskytnúť viac hotovosti, nakoľko veria, že by mali posilniť túto inštitúciu,“ dodal Hoyer.

Junckerovmu investičnému plánu sa darí nad očakávania. Aké sú jeho úspechy?

Európsky fond pre strategické investície by podľa odhadov Komisie mal do roku 2020 prispieť k nárastu HDP Únie o 1,3 percenta a vytvoreniu či udržaniu takmer jeden a pol milióna pracovných miest. 

Podľa Hudáka je dôležité, aby si EIB aj po brexite zachovala svoj rating na najvyššej úrovni AAA. „Preto sa musí dosiahnuť dohoda s akcionármi, s 27 krajinami EÚ, aby chýbajúci kapitál doplnili. Taká dohoda je. Súčasťou dohody je aj dohoda na Ministerstve financií s tým, že súčasní akcionári pomôžu vyplniť kapitál, ktorý odíde s Veľkou Britániou. Veríme, že sa nájde dohoda aj o tom, aby vzťahy s Veľkou Britániou do budúcnosti boli regulované podľa tých dohôd, ktoré už boli pripravené,“ dodal viceprezident EIB.

Európska investičná banka je banka EÚ. Poskytuje dlhodobé pôžičky a je jedinou bankou, ktorú vlastnia členské štáty EÚ. EIB pri realizácii politiky úzko spolupracuje s ostatnými inštitúciami EÚ. Viac ako 90 percent činnosti EIB sa zameriava na Európu, podporuje však aj externé politiky a politiky rozvoja EÚ.