Brexitové rokovania sa neposunuli, dohodu brzdí rybolov

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. [EPA-EFE/Andy Rain]

Hrozí, že dohoda EÚ a Británie o budúcich obchodných vzťahoch nevznikne ani do posunutého termínu, ktorým je 15. november.

Rokovania medzi Európskou úniou a Britániou o budúcich obchodných vzťahoch stále nepriniesli pokrok v troch najcitlivejších bodoch – rybolove, štátnej pomoci a riešení sporov. Poukázali na to v utorok zdroje z obidvoch strán, ako aj hovorca Európskej komisie.

Zatiaľ tak nepomáhajú ani dodatočné, takmer dva týždne trvajúce rokovania, ktoré nasledovali po pôvodne stanovenom poslednom termíne. Tým bol 15. október. Neskôr sa tento termín posunul a očakáva sa, že dohoda sa podpíše do 15. novembra. Členské krajiny by potom mali mesiac a pol na ratifikáciu dohody.

„Čo sa týka rybolovu, zatiaľ sa nám riešenie nájsť nepodarilo,“ povedal hovorca Európskej komisie, ktorého citovala agentúra Reuters. „Ešte sme k tomu nedospeli,“ dodal.

Únia podnikla právne kroky voči Británii za porušenie brexitovej dohody

Londýn podľa Európskej komisie porušil dohodu, ktorá sa týka zákona o vnútornom trhu, ktorú schválili britskí poslanci. 

Jeden z diplomatických zdrojov EÚ uviedol, že vyjednávačom sa stále nedarí dohodnúť sa na rozdelení kvót na výlov rýb a Británia naďalej trvá na každoročných rokovaniach o výlovných kvótach. „V tomto smere sme sa vôbec nepohli,“ uviedol zdroj z EÚ, ktorý si neželal byť menovaný. To potvrdil aj britský zdroj, ktorý rovnako uviedol, že v otázke rybolovu sa veci dopredu príliš neposunuli.

V spore ide o to, aký prístup budú mať európske lode do britských vôd. Británia navrhuje krátkodobé prechodné obdobie, ktoré by európskym rybárom tento prístup zaistil. EÚ ale požaduje od Británie garancie, že prístup potom výrazne neobmedzí,

Ďalším sporom sú trhové regulácie. EÚ chce, aby sa Británia zaviazala dodržiavať európske štandardy v oblastiach ako ochrana spotrebiteľa, životné prostredie či štátna pomoc. Len tak si môže udržať prístup na jednotný trh. Londýn ale takéto obmedzenia odmieta.

Británia oficiálne vystúpila z Európskej únie 31. januára. Od februára majú obe strany 11 mesiacov na dohodu o budúcich vzťahoch, politických aj obchodných. Práve otázky okolo obchodu vyvolávajú najväčšie spory.

Írsky minister zahraničných vecí v utorok uviedol, že stále dúfa v dohodu medzi EÚ a Britániou. Ako však dodal, je možné, že sa to nepodarí stihnúť tak, aby mohla vstúpiť do platnosti od začiatku roka 2021.