Británia by uvítala fiškálnu harmonizáciu eurozóny

Zdroj: Flickr, by doug88888

Tieto názory vyjadril pre Daily Telegraph britský minister financií George Osborne. Podľa neho by Británia nemala brániť prehĺbeniu integrácie v rámci eurozóny.

„Eurozóna musí akceptovať nemilosrdnú logiku menovej únie, ktorá vedie od jednotnej meny k väčšej fiškálnej integrácii. Riešenia ako európske dlhopisy sú dnes nutné ak majú byť investori presvedčení o budúcnosti tejto meny,“ povedal Osborne.

Rehn navrhne európske dlhopisy v septembri

Olli Rehn, komisár pre menové záležitosti, oznámil, že o mesiac predloží návrh na vytvorenie nových spoločných európskych dlhopisov. Dúfa, že to pomôže slabším krajinám eurozóny.

Podľa nemenovaného európskeho diplomata je Osbornove vyjadrenie iba to isté, čo hlása britská vláda už dlhodobo. Británia tým však vysiela signál, že nebude stáť v ceste fiškálnej integrácii krajín používajúcich euro. Jej postoj má byť iba „nežným postrčením“ v procese tvorby európskych dlhopisov.

„My všetci musíme teraz viesť úprimnú diskusiu a hocijaký príspevok do nej je v rámci tohto kontextu vítaný,“ povedal o Osbornovom výroku ďalší diplomat.

Podľa neho má minister pravdu v tom, že jednotná mena musí byť podporená fiškálnou harmonizáciou. Súčasne povedal, že pôvodný Pakt stability a rastu sa ukázal ako nedostatočný.

Berlín je proti európskym dlhopisom

Diplomat však poukázal na to, že proti vytvoreniu európskych dlhopisov sa stavia Nemecko a „viditeľný posun v pozícii Berlína“ nenastal. „Nemyslíme si, že to bude nápomocný či cenný nástroj na riešenie krízy,“ vysvetlil.

Zdôraznil aj fakt, že pre európske dlhopisy by bolo nutné zmeniť zmluvy o EÚ. Okrem toho návrh by musel prejsť aj Bundestagom, nemeckým parlamentom, ktorý už v minulosti vyslal jasný signál, že vytvorenie európskych dlhopisov nepodporí.

Z jeho pohľadu plná implementácia Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) a Európskeho finančného stabilizačného nástroja (EFSF) by mala mať väčší vplyv na trhy ako sa predpokladá a celková situácia by sa v nasledujúcich mesiacoch mala upokojiť. Zároveň dodal, že nevylučuje zmenu názoru zo strany Bundestagu, ak by sa stav v eurozóne dramaticky zhoršil.