Briti žalujú ECB kvôli pravidlám o clearingu

foto: Bankárska štvrť Canary Wharf v Londýne, zdroj: flickr, autor: Harshil.Shah

Veľká Británia chce ECB napadnúť na súde menovite kvôli pravidlám, ktoré obmedzujú operácie clearingových domov len na oblasť eurozóny. Domnieva sa totiž, že je to v rozpore so základnými pravidlami jednotného trhu ako je voľný pohyb kapitálu, či právo na vytvorenie cezhraničného podnikania. Londýn je pritom najväčším európskym centrom pre finančný clearing a nové pravidlá by ho mohli pripraviť o obchody.

Sťažnosť Britov sa vzťahuje na dokument ECB, ktorý tvrdí, že clearingový dom s viac ako 5- percentným trhovým podielom v euro mene by sa mal nachádzať v krajinách eurozóny. Londýn, kde prebieha viac ako 40 percent svetového obchodovania s derivátmi mimo búrz (OTC), teda priamo medzi účastníkmi obchodu, sa obáva, že operácie by sa tak presunuli do Paríža alebo do Frankfurtu.

Otázka clearingových domov sa nedávno dostala na politickú agendu keď regulátori EÚ a Spojených štátov rozhodli, že všetky OTC deriváty- teda produkty, ktoré závisia od cenovej fluktuácie podkladových aktív- musia najprv prejsť clearingovou službou. Predpokladá sa totiž, že toto niekoľko- biliónové odvetvie obnovilo volatilitu na finančných trhoch.

Najnovší francúzsko- britský spor

Hovorca ECB obmietol situáciu komentovať, ale zdroj z londýnskej štvrte City, ktorá je finančným centrom mesta, potvrdil, že správa prišla nečakane. Najnovší vývoj udalostí je len ďalšou francúzsko- britskou výmenou, ktorá dominuje snahe EÚ o zregulovanie finančného sektora.

Minulý rok bojovali obe krajiny všetkými silami o to, či by mal nový celoeurópsky orgán dohľadu nad bankami, Európsky bankový úrad (EBA), sídliť v Paríži alebo v Londýne. Ťahanice nakoniec vyhral Londýn s tým, že ako sídlo ďalšieho regulátora, Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA) bude v Paríži.

Utajený záznam z roku 2009 z francúzskej centrálnej banky ukázal, že inštitúcia lobovala za vytvorenie clearingového domu pre swapy úverového zlyhania (CDS) v Paríži.

Londýn je sídlom najväčšieho svetového clearingového domu LCH.Clearnet. „Vláda chce, aby sa to celé vyriešilo rýchlo a bez súdov, ale ak to bude potrebné, nebudeme váhať pokračovať v právnych krokoch,“ uviedla včera hovorkyňa britského ministerstva financií.