Britom neschopným splácať hypotéky pomôže vláda

Pozadie:

Finančná a hospodárska kríza pramení z amerického trhu s tzv. sub-prime hypotékami, ktorý skolaboval v auguste 2007, čo centrálne banky nútilo k masívnym finančným injekciám, aby podporili funkčnosť systému a zabránili možnej kríze likvidity.

Pre úzke spojenie s trhmi USA, bola Veľká Británia prvou európskou krajinou, ktorú zasiahla kríza. Koncom roku 2007 vláda musela zachrániť banku Northern Rock. O rok neskôr pomoc potrebovala spoločnosť Bradford & Bingley (B&B).

Mnohí britskí dlžníci vplyvom krízy čelia zložitejším finančným podmienkam. Najviac zasiahnutí sú tí, ktorí sa upísali hypotékam s flexibilným úrokom.

Otázky:

Podľa novej schémy budú môcť majitelia hypoték odložiť splátku istiny v plnom rozsahu a s úrokmi do výšky 70 % počas dvojročného obdobia.

„Je primerané, že uprostred súčasnej finančnej krízy sa pomáha nielen bankám, ale aj jednotlivcom, ktorí čelia dôsledkom globálnej recesie,“ povedala vo včerajšom (20. apríl) stanovisku komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová.

Schéma rodiny dočasne oslobodzuje od finančnej záťaže a rizika, že stratia domovy. Pomoc je však určená len tým, ktorí dokážu, že strata príjmu je priamym dôsledkom krízy.

Garančné schémy pre požičiavajúce inštitúcie

Riziku by nemali byť vystavené ani požičiavajúce inštitúcie. Vláda garantuje 80 % celkového objemu odložených splátok, k plnému ručeniu sa neodvážila pre strach, že ohrozí štát. Garancie budú trvať štyri roky po tom, čo dlžník schému opustí.

Britská CLM – Council of Mortgage Lenders (Rada hypotekárnych veriteľov) uvítala krok vlády a následnú pozitívnu odpoveď z Bruselu. Vyzýva však k plnému ručeniu nesplatených hypoték.

Hovorca komisárky Kroesovej povedal, že v EÚ doteraz podobné opatrenie nebolo prijaté, nevylučuje však, že k podobnému kroku by mohlo pristúpiť aj Írsko či Španielsko, ktorých hypotekárne trhy tiež prudko zasiahla kríza.