Britská centrálna banka pripravuje zvýšenie úrokových sadzieb

Mark Carney, guvernér Bank of England. [Will Oliver/ EPA]

Bank of England sa rozhodla zvýšiť svoje úrokové sadzby na najvyššiu úroveň od finančnej krízy. Odmieta varovania o tom, že zbytočne riskuje kvôli stále nejasným podmienkam brexitu.

Piata najväčšia ekonomika na svete sa po referende o vystúpení z Únie v júni 2016 spomalila.

Londýn a Brusel, ako aj dôležití členovia Konzervatívnej strany premiérky Theresy Mayovej, sa stále nedohodli, ako by mal vyzerať ich budúci obchodný vzťah. Do vystúpenia z Únie ostáva už len osem mesiacov.

Guvernér BoE Mark Carney však tvrdí, že aj keď britská ekonomika rastie len skromne, existuje riziko, že sa prehreje. Náklady na prijaté úvery a pôžičky sú stále na minimálnej úrovni, ktorú zaviedla centrálna počas krízy ako núdzové opatrenie. V novembri zvýšila sadzby prvýkrát za posledných desať rokov.

Všetky dohady o tom, čo sa stane so sadzbami, budú nesprávne, ak Spojené kráľovstvo dohodu nedosiahne, povedal Carney.

Brexit a obchodná vojna

Nutnosť zvýšiť súčasné sadzby spochybnilo niekoľko ekonómov. Argumentovali rizikami, ako brexit, ale aj dopadom amerických dovozných ciel na globálny rast a možnými protiopatreniami ostatných krajín.

Druhé referendum o brexite je vylúčené, avizuje Mayová

Britská premiérka reagovala na prieskum stanice Sky News, podľa ktorého je väčšina Britov za vypísanie nového referenda.

Rast miezd, ktorý je hlavným vnútroštátnym hnacím motorom inflácie, sa tiež zvyšoval len pomaly.

„Aj naďalej vnímame prvotné zvýšenie, ktoré sa začalo koncom roka 2017, ako zbytočné riziko. Vidíme niekoľko dôvodov, prečo to nie je v súčasnosti opodstatnené,“ povedal John Wraith, stratég banky UBS.

Podľa úrovne cien na trhu však investori dali takmer 90-percentnú šancu, že sa sadzby centrálnej banky zvýšia z pol percenta na 0,75 percenta.

Najnižšia nezamestnanosť

BoE sa už dlhšie snažila sledovať situáciu na trhu a určiť vhodný čas, kedy by mohla zvýšiť sadzby. Zdalo sa, že tak urobí v máji, no prišiel Carney a dočasne sa vyhýbal akýmkoľvek zmenám v riadení trhu.

Tentokrát nedošlo k zmene správy na poslednú chvílu. Namiesto toho BoE povedala, že je v súčasnosti presvedčená, že pokles ekonomiky v roku 2018 bol jednorazová záležitosť spôsobená extrémnymi zimnými podmienkami.

A keďže je nezamestnanosť na najnižšej úrovni za viac ako 40 rokov, myslí si, že platy budú naďalej rásť, čo vytvorí tlak na infláciu.

Podľa prieskumu zverejneného britskými obchodnými komorami až polovica britských firiem plánuje zvýšiť platy o viac ako dve percentá počas budúceho roka. Odzrkadľujú to aj ďalšie príznaky pomalého rastu miezd.

Výbor pre menovú politiku

S očakávaním zvýšenia sadzby na trhu sa investori väčšinou zameriavajú na správu Výboru pre menovú politiku (MPC) o jeho zámeroch dodatočne navýšiť náklady pôžičiek.

Väčšina ekonómov očakáva, že hlasovanie výboru skončí výsledkom sedem ku dvom v prospech zvýšenia sadzieb. Výbor naklonený zvýšeniu môže byť predzvesťou ďalšieho rastu sadzieb.

Nové prognózy centrálnej banky týkajúce sa inflácie budú tiež znamením, či banka predpokladá, že investori nepočítajú s ďalším navyšovaním sadzieb.

V máji centrálna banka uviedla, že inflácia v priebehu dvoch rokov klesne na svoj dvojpercentný cieľ, ktorý je založený na očakávaniach toho, čo sa stane na trhoch.

Obavy z brexitu a svetovej obchodnej vojny presvedčili investorov, aby nepredpokladali zvyšovanie sadzieb.

Pozorovatelia BoE budú pozorne sledovať nové odhady centrálnej banky o tom, čo považuje za neutrálnu úrokovú mieru pre britskú ekonomiku, ktorá by mohla slúžiť ako predpoveď úrovne budúceho rastu sadzieb.