Britská ekonomika sa prepadá

Rast britskej ekonomiky sa tento rok spomalí na 1,5% a prepad bude pokračovať aj v budúcom roku. Je to najslabší hospodársky výkon od recesie na začiatku deväťdesiatych rokov. Vyplýva to zo správy Národného inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum vo Veľkej Británii (NIESR).

„V najbližších troch rokoch očakávame pomerne slabý rast HDP,“ vyhlásil pre Bloomberg Simon Kirby z NIESR. Spolu s rekordne vysokou infláciou na úrovni 3,8% je to veľmi zlá kombinácia.

Guvernér Britskej centrálnej banky Mervyn King už varoval Britov, že sa treba pripraviť na pauzu v raste životnej úrovne. Priemerná britská rodina s dvoma deťmi zaplatí ročne za potraviny o 1100 libier viac ako pred rokom. Inflácia by sa do konca roka mala dostať na úroveň 4%.

Briti sa nemôžu spoliehať ani na vyššie platy, ktoré by cenový nárast kompenzovali. Minister financií Alistair Darling varoval pred zvyšovaním miezd: „Videli sme, čo sa stalo v minulosti, keď sa nám inflácia vymkla zpod kontroly a ľudia zistili, že každú pencu z ich navýšenej mzdy zhltli stále sa zvyšujúce ceny palív a potravín…. nemôžeme si dovoliť inflačné zvyšovanie platov, lebo to poškodí všetkým a najmä ľuďom s nízkym príjmom.“Ročný rast miezd sa spomalil na 3,2% a vznikla tak najväčšia priepasť medzi infláciou a rastom miezd za uplynulých 20 rokov.

Zlá ekonomická situácia komplikuje volebné vyhliadky vládnucich labouristov. Ich preferencie sa v prieskumoch verejnej mienky pohybujú okolo 25%, čo je takmer najhorší výsledok od druhej svetovej vojny. Konzervatívci spoľahlivo vedú a vo voľbách by podľa preferencií mohli získať približne 45% voličských hlasov. Premiér Gordon Brown by mal najbližšie voľby vyhlásiť najneskôr do roku 2010.

„Inflácia je takmer dvojnásobná v porovnaní s tým, čo Gordonovi Brownovi zanechala predchádzajúca konzervatívna vláda,“ vyhlásil predstaviteľ konzervatívcov George Osborne. Zároveň dodal, že premiér iba „krčí ramenami“ nad zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou a nie je schopný ju riešiť.