Brusel brzdí írsku „zlú banku“

Zdroj: Flickr

Komisia potvrdila, že v súčasnosti prešetruje írsky plán vytvoriť National Asset Management Agency NAMA – Štátnu agentúru pre správu aktív. Konečný verdikt by mal padnúť koncom tohto týždňa. „Zlá banka“ by mala absorbovať 54 miliárd eur v toxických aktívach. Dublin informoval, že zatiaľ pozastavili transfer poškodených pôžičiek do agentúry.  Od mája 2009 s požehnaním Bruselu podobnú schému prevádzkujú v Nemecku.

Úlohou takýchto „zlých bánk“ je vyčistiť bankový sektor od aktív poškodených krachom na finančných trhoch. Po zbavení sa toxických aktív by mohli opäť normálne fungovať a uvoľnil by sa úverový tok, čo je jedným z hlavných predpokladov hospodárskej obnovy.

Medzinárodný menový fond však začiatkom mesiaca upozornil írsku vládu, že jej agentúra možno nedokáže podporiť požičiavanie smerom do domácností a malých podnikov.

Sťažnosť od bývalého euroúradníka

Komisia sa v írskom prípade zaoberá aj formálnou sťažnosťou senátora Eurgena Regana, ktorý tvrdí, že plán porušuje pravidlá o štátnej pomoci a nezaisťuje adekvátne zdieľanie nákladov medzi bankami a daňovými poplatníkmi.

Regan je opozičným senátorom a právnikom špecializovaným na hospodársku súťaž. Koncom 80-ych rokov dokonca pôsobil ako európsky komisár pre hospodársku súťaž. Ako uviedol pre EurActiv, schéma SAMA podľa nie je dostatočne transparentná a negarantuje, že banky po zbavení sa neživých aktív rozprúdia úverový tok.

„Moja výhrada predložená Komisii vyzýva k vylúčeniu banky Anglo-Irish Bank (AIB) zo schémy a k zbaveniu sa non-core aktív v Bank of Ireland a AIB, aby sa zaistilo, že každá inštitúcia sa zameriava na poskytovanie prostriedkov írskej ekonomike,“ uviedol Regan.

Prvý balík zlých aktív mali do NAMA transferovať tento mesiac, no Dublin tvrdí, že tak urobí najskôr koncom marca.

Írska vláda bola včera nútená prebrať 16-percentný podiel vlastníctva Bank of Ireland. Minister financií Brian Lenihan tvrdí, že je možné, že daňoví poplatníci budú musieť do bánk vložiť ďalší kapitál, no viac je naklonený tomu, aby si samy dokázali nahromadiť potrebné prostriedky.