Brusel: O pomoci rokujeme len s Írskom, s nikým iným

Exekutíva dementovala správy, že väčšina krajín eurozóny a Európska centrálna banka (ECB) vyvíjajú na Portugalsko tlak, aby nasledovalo írsky príklad a požiadalo o pomoc. Informoval o tom Financial Times Deutschland.

Bez zverejnenia zdroja denník uviedol, že Lisabon vyzývajú, aby požiadal o pomoc, a tak zachránil Španielsko, s oveľa väčšou ekonomikou, od toho, aby muselo urobiť to isté.

Noviny citovali zdroj z nemeckého ministerstva financií: „Ak Portugalsko požiada o financovanie, bolo by to dobré pre Španielsko, pretože je príliš naviazané na Portugalsko.“

Mnoho analytikov verí, že Portugalsko bude podobne ako Írsko hľadať finančnú podporu z eurovalu, no očakáva sa, že rovnako urobí aj Španielsko.

Člen Rady guvernérov ECB, guvernér nemeckej centrálnej banky Axel Weber začiatkom týždňa vyhlásil, že verí, že krajiny eurozóny dokážu zmobilizovať aj viac peňazí, ak by sa existujúci 750-miliardový mechanizmus, na ktorom sa podieľa okrem EÚ aj MMF, ukázal ako nedostatočný.

Na otázku, či by mohlo dôjsť k zvýšeniu objemu prostriedkov v eurovale, hovorca Komisie Amadeu Altafaj Tardio odpovedal, že v súčasnosti sa o tom nerokuje.

„Finančné garancie sú k dispozícii, sú veľmi dobre financované, a sú pripravené na použitie v prípade potreby, ak sa o to požiada. Avšak v takom smere sa teraz nediskutuje,“ vysvetlil.

(EurActiv/Reuters)