Brusel tlačí na globálny klimatický pakt

Pozadie

Lídri G8 – kanady, Francúzska, Nemecka, Japonska, Talianska, Ruska, Británie a USA – sa na summite v júni 2007 dohodli, že „vážne zvážia“ podporu 50% redukcie emisií CO2 do roku 2050 (oproti súčasnej úrovni). Japonsko, ktoré je hostiteľom tohoročného summitu, chce znížiť emisie dokonca o 60-80% (v porovnaní s úrovňou z roku 2005), so strednodobým cieľom o 14% do roku 2020.

Premeškaná šanca?

„Summit G8 je šancou, ktorú nemôžeme zmeškať“, píše sa v tlačovom vyhlásení predsedu Komisie Barrosa zo 4. júla.

Barroso chce, aby sa najväčší svetoví znečisťovatelia dohodli na „zmysluplných a ambicióznych dlhodobých cieľoch, a strednodobých limitoch“ znižovania emisií skleníkových plynov. Tým by sa otvorila cesta ku globálnej dohode na klimatickom summite OSN v Kodani v decembri 2009.

Sú však obavy, že stretnutie na Hokkaide prinesie málo konkrétnych výsledkov a žiadne záväzky.

Názory na podobu budúcej globálnej klimatickej politiky sa zásadne líšia. Čína, India a Brazília tvrdia, že od rozvojových krajín nemožno obmedzovanie emisií žiadať. Majú právo na rozvoj, ktorý by reštrikcie mohli zabrzdiť, a nie sú zodpovedné za klimatické zmeny, nakoľko dominantným zdrojom emisií boli viac ako storočie rozvinuté krajiny. Spojené štáty však odmietajú podpísať akékoľvek limity pokiaľ sa k nim nezaviažu aj rýchlo rastúce rozvojové ekonomiky.

Bez podpory USA a najväčších ekonomík Tretieho sveta (najmä India, Čína, Brazília) nemá akýkoľvek globálna klimatický pakt zmysel.

Vedecká komunita však stále nie je úplne jednotná v tom, do akej miery spôsobuje klimatické zmeny aktivita človeka. Jedným z „klimatických skeptikov“ je aj profesor Singer S. Fred, ktorý vo svojej prednáške v rámci projektu Excelentná univerzita hovoril o fyzike globálneho otepľovania.

Potravinová kríza

Barroso bude tlačiť na dohodu 7. júla, keď sa G8 stretne so zástupcami Číny, Indie a Brazílie. No času bude málo, klimatické zmeny nie sú jediným bodom agendy. Objavili sa obavy, že ich zatieni globálna potravinová kríza.

Drahé potraviny sťažili aj splnenie sľubov G8 o pomoci Afrike. Globálna mimovládna organizácia Oxfam dnes varovala, že viaceré rozvinuté krajiny chcú využiť summit ako príležitosť vzdať sa časti záväzkov.

Dobrou správou pre Afriku môže byť plán Európskej únie použiť prostriedky z nevyužitých farmárskych subvencií – čo tiež spôsobili vyššie ceny poľnohospodárskych komodít – na globálnu pomoc farmárom v rozvojovom svete. Detaily oznámi Komisia zajtra, no Barroso už naznačil, že môže ísť až o jednu miliardu eur.

Inflácia

Lídri G8 budú hovoriť aj o obavách s rastúcej inflácie. Cena ropy, ktorá vystrelila na 140 dolárov za barel, môže vážne ohroziť globálny ekonomický rast.

Ďalšie kroky

  • 7.-9. júl – summit G8, Hokkaido, Japonsko