Brusel už má pripravenú odpoveď na Trumpove clá na autá

Americký prezident Donald Trump a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. 8. júl 2017 [Felipe Trueba/EPA/EFE]

Spojené štáty v týcho dňoch skúmajú, či dovoz európskych áut ohrozuje ich národnú bezpečnosť. Ak Trump nakoniec uvalí clá na autá, Brusel je odhodlaný zaviesť protiopatrenia v hodnote 294 miliárd dolárov.

Americký prezident Donald Trump poveril tajomníka pre obchod Wilbura Rossa, aby začal prešetrovať, či dovoz automobilov a ich súčiastok nehorozuje národnú bezpečnosť USA. Európska únia v pondelok (2. júla) zverejnila svoju reakciu na Trumpovo rozhodnutie.

Brusel uviedol, že „súčasné vyšetrovanie nie je legitímne, chýba mu vecné odôvodnenie a porušuje medzinárodné obchodné pravidlá“.

Protiopatrenia

Po tom, čo Washington uvalil clá na európsku oceľ a hliník, predstavil Brusel protiopatrenia, ktoré sa týkajú amerického dovozu v hodnote 2,8 miliardy eur (3,3 miliardy dolárov).

Európska únia odhaduje, že ak by sa Trump rozhodol zamerať aj na automobilový priemysel, mohla by zaviesť ďalšie protiopatrenia. Tie by zasiahli americký export v hodnote 294 miliárd dolárov.

Únia sa bráni: Členské štáty jednomyseľne schválili clá na tovar zo Spojených štátov

Na zozname amerických výrobkov, ktoré zasiahnu odvetné colné opatrenia zo strany EÚ, sú motocykle, whiskey, arašídové maslo, ale aj mejkap, džínsy či postelná bielizeň.

Ak výsledok vyšetrovania povedie k obmedzeniu dovozu európskych automobiliek, Brusel je pripravený reagovať. Komisia varuje, že „reštriktívne obchodné opatrenia by boli v rozpore s pravidlami medzinárodného obchodu“.

„EÚ zdôrazňuje, že zásadne odmieta rozširovanie opatrení prijatých z dôvodov národnej bezpečnosti a na účely hospodárskej ochrany,“ dodala Komisia.

Európska únia je o svojej pozícii presvedčená a tvrdí, že „dovoz európskych automobilov do USA je stabilný, v súlade s americkou výrobou a reaguje na signály trhu“.

Európske autá nie sú hrozbou

Podľa Komisie „neexistuje žiadne ekonomické ohrozenie amerického automobilového priemyslu, ktorý je zdravý a v posledných desiatich rokoch neustále rozširuje domácu výrobu“.

Dovoz európskych automobilov „neohrozuje ani nepoškodzuje zdravie amerického priemyslu a ekonomiky“, dodala európska exekutíva.

Zavedenie reštriktívnych opatrení by však tento rast narušilo. Brusel odhaduje, že by hrubý domáci produkt Spojených štátov mohli stáť 13 až 14 miliárd dolárov.

Na rast protekcionizmu vo svete Únia reaguje odstránením obchodným prekážok

Najviac nových obchodných prekážok zaviedla vlani Čína, Rusko, Južná Afrika, India a Turecko. Európske firmy mohli kvôli pribúdajúcim bariéram prísť o 23 miliárd eur. 

Únia rovnako požiadala o účasť na verejnom rokovaní, ktoré usporiada americké ministerstvo obchodu 19. a 20. júla.

Na konci júla odcestuje prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker do Washingtonu, aby rokoval s Trumpovou administratívou a pokúsil sa zastaviť rastúce napätie medzi Európou a Amerikou v obchodných otázkach.