Bude Kažimír šéfom euroskupiny?

Peter Kažimír

Peter Kažimír. FOTO-TASR

V marcových parlamentných voľbách v Holandsku očakáva Strana práce (PvdA) volebnú porážku. Vláda koalície liberálnej VVD premiéra Rutteho, a sociálnych demokratov z PvdA sa s najväčšou pravdepodobnosťou končí. Jeroen Dijsselboem tak už nebude ministrom financií.

Otázkou je, aký vplyv to bude mať na jeho post šéfa Euroskupiny – zoskupenia ministrov financií Eurozóny, ktoré má dôležité slovo pri poskytovaní a následnom riadení „záchranných pôžičiek“, a iných kľúčových oblastiach fungovania menovej únie.

Formálne by Dijsselboem mohol pokračovať, aj keď nebude ministrom. Lisabonská zmluva sa k tejto otázke nijak nevyjadruje. Protokol 14 hovorí len to, že si ministri financií volia predsedu na dva a pol ročné obdobie. To končí až na konci roku 2018.

Na druhej strane, viaceré členské krajiny majú problém s ideou predsedu, ktorý by nebol len „prvým ministrom medzi rovnými“, ale šéfom „na plný úväzok“, sediacim v Bruseli. Obávajú sa oslabenia vplyvu vlád, na úkor novej inštitúcie.

Okrem toho, je ťažké predpokladať, že by Dijsselbloem mohol pokračovať bez podpory budúcej holandskej vlády. Rozhodovať bude jej zloženie, a kalkulácie členov.

Kto môže súčasného predsedu nahradiť?

Podľa nemeckého denníka Frakfuter Allgemeine Zeitung sa hovorí o dvoch menách: Luisovi de Guindos zo Španielska, a slovenskom ministrovi financií Petrovi Kažimírovi. Informácie potvrdil aj zdroj z prostredia Rady.

FAZ dáva väčšie šance de Guindosovi. Španielsko je v súčasnosti na vysokých postoch v EÚ zastúpené slabo, a podľa denníka, podporu prisľúbila aj nemecká kancelárka. Španielsky minister je považovaný za kompetentného odborníka, kandidátom na šéfa Euroskupiny bol už roku 2015.

Na druhej strane, FAZ nášmu ministrovi vyčíta, že počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ predložil na stôl mnoho tém, no žiaden z projektov – od európskeho poistenia v nezamestnanosti, po boj proti vyhýbaniu sa plateniu daní – nedotiahol do konca.

Výsledky Kažimírovho ministerstva sú však vecou interpretácie. V oblasti vyhýbania sa plateniu daní môže argumentovať schválením kritérií pre vytvorenie zoznamu tzv. daňových rajov, schválením smernice o automatickej výmene informácií v oblasti daní, či smernice, ktorá má zabrániť zneužívaniu rozdielov medzi daňovými pravidlami na vyhýbanie sa plateniu daní (tzv. hybridné nesúlady – smernica ATAD2).

Otázka rozpočtovej kapacity eurozóny, či európskeho poistenia v nezamestnanosti, bola oficiálne predstavená ako otvorenie politickej diskusie. Konkrétne závery neboli plánované.

Do hry môže vstúpiť politika. Kažimír je z rovnakej politickej rodiny, ako Dijselbloem – Smer-SD i PvdA patria k európskym socialistom. De Guindos je konzervatívec. Ak by na poste predsedu Európskeho parlamentu nahradil Martina Schulza (socialisti) Antonio Tajani (konzervatívci), môže to zvýhodniť nášho ministra.

Zatiaľ však ide len o špekulácie. Výsledok holandských volieb je vo hviezdach, Jeroen Dijsselbloem ostáva oficiálne v úrade do konca roku 2018, a nič nenasvedčuj tomu, že by mal Peter Kažimír o post záujem.

Okrem toho, členovia eurozóny sa môžu pokúsiť vyriešiť situáciu inak: ponechať na pozícii Dijsselbloema, alebo iného predsedu „na plný úväzok“, no jeho kompetencie obmedziť na administratívne úlohy.