Bude mať kto oberať hrozno? Krajniak ide zaviesť inštitút sezónnych prác

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina). [FOTO TASR/Jakub Kotian]

Minister práce sa chce do budúcej sezóny zberu ovocia prijať inštitút, ktorý uľahčí zamestnávanie ľudí na brigádnické práce v sadoch. Krajniak sa chce inšpirovať Poľskom.

Takzvaný inštitút sezónnych prác by mal fungovať od budúceho roka. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v reakcii na utorkovú (21. septembra) výzvu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a pestovateľských zväzov.

„Áno, veľmi o návrhu o inštitút sezónnych práce uvažujeme. Chceme jeho zavedenie stihnúť aj v spolupráci s poslancami Národnej rady (NR) SR a v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva do začiatku budúcoročnej poľnohospodárskej sezóny. Nemá sa týkať iba poľnohospodárskych prác, ale napríklad aj cestovného ruchu, v ktorom sú tiež zamestnania sezónneho  charakteru,” priblížil.

Agropolitika bude mať po reforme tretí, sociálny pilier

Kompromisná dohoda o reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky zavádza nový sociálny rozmer agropolitiky. Agrodotácie by sa mali vyplácať už len poľnohospodárom, ktorí budú vytvárať dobré pracovné podmienky svojim zamestnancom.

Spoločná poľnohospodárska politika EÚ (SPP) by po novom už nemala stáť iba …

Informoval, že začiatkom tohto týždňa dostal analýzu o tom, ako v jednotlivých krajinách EÚ riešia spomínanú problematiku. „Najlepší sa nám zdá poľský model. Je tam však jeden problém, ktorý nemáme vyriešený, o tom musíme diskutovať. Poliaci pre to v poľnohospodárstve zaviedli osobitný systém sociálneho zabezpečenia. A to je vec, ktorá sa nedá urobiť zo dňa na deň,“ upozornil.

„O probléme rokujeme so všetkými zainteresovanými, najmä s poslancami Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, s ministerstvom pôdohospodárstva. Riešenie bude určite prijaté aj schválené do začiatku budúcej poľnohospodárskej sezóny,“ dodal Krajniak.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) v utorok (21. septembra) upozornila, že ani túto sezónu poľnohospodári nestihnú vyzbierať celú dopestovanú úrodu ovocia. Vlani podľa SPPK v sadoch zhnilo 15 tisíc ton ovocia.

Dôvodom je, že ho nemá kto pozbierať. Problém by mohli vyriešiť brigádnici, no ich zamestnávanie nie je také jednoduché, ako v iných krajinách EÚ.

Na vládu preto apelujú, aby zaviedla dlho sľubovaný Inštitút sezónnych prác. Ten by ovocinárom zrýchlil a odbyrokratizoval zamestnávanie brigádnikov zo Slovenska, ale aj z tretích, mimoeurópskych krajín. Uviedol to v utorok na tlačovej besede predseda SPPK Emil Macho, za účasti predstaviteľov pestovateľských zväzov. Ten by mal podľa Macha uľahčiť zamestnávanie ľudí na brigádnické práce v sadoch. Predstava podľa neho je, aby sa zrýchlilo a odbyrokratizovalo zamestnávanie nielen Slovákov, ale aj ľudí z tretích, mimoeurópskych krajín.

„Pestovateľom stále chýbajú brigádnici. Pre nedostatok pracovných síl v tomto roku nepozbierame približne 25 percent celkového množstva ovocia. Nižšia úroda kvalitných plodov u nás automaticky znamená viac nekvalitného dovozu,“ uviedol predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga. Inštitút sezónnej práce u ovocinárov by podľa Vargu využívalo ročne asi 2000 pracovníkov.