Bude Únia nakupovať viac americkej sóje? Ešte sa uvidí, tvrdí nemecká ministerka

Nemecká ministerka poľnohospodárstva Julie Klöcknerová [EPA-EFE/FILIP SINGER]

Podľa spolkovej ministerky poľnohospodárstva Julie Klöcknerovej nie je vôbec isté, že Únia začne nakupovať toľko sóje, ako americkým poľnohospodárom sľubuje Donald Trump

Nemecko je podľa spolkovej ministerky poľnohospodárstva Julie Klöcknerovej odkázané na dovoz sóje. Iba tak ľahšie pokryje potrebu krmiva pre hospodárske zvieratá. Preto na správu, že jej bude dovážať zo Spojených štátov viac, reagovala kladne.

Privítala ochladnutie napätia medzi EÚ a Spojenými štátmi po stredajšej schôdzke amerického prezidenta Donalda Trumpa s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom. Ako však dodala, nie je nikde napísané, že Únia skutočne začne dovážať „obrovské množstvá“ tejto poľnohospodárskej komodity, ako to americkým poľnohospodárom sľuboval Donald Trump.

Viac sóje z USA? Ešte sa len uvidí

Ministerka Klöcknerová pre denník Passauer Neue Presse uviedla, že dohoda, ktorá sa dosiahla tento týždeň vo Washingtone na rokovaní dvoch lídrov, európskych farmárov dodatočne nijako nezaťaží.

Dohodu o exporte sóje z USA do Európy označil americký prezident po rokovaní za „veľkú vec“. „Európska únia takmer okamžite začne nakupovať obrovské množstvo sóje,“ približoval výsledky schôdzky Donald Trump.

Ako však pre agentúru Reuters počas summitu G20 v argentínskom meste Buenos Aires uviedla Klöcknerová, zatiaľ nie je jasné, koľko sóje by EÚ po novom mala z USA nakupovať. Dokonca podľa nej neexistuje istota, že  európska dvadsaťosmička skutočne začne dovážať väčšie objemy americkej sóje.

Viac amerického plynu v Európe? Trumpovu dohodu s Junckerom spochybňuje trh

V Európskej únii dominuje lacný ruský plyn a politici to tak skoro nezmenia. Jedinou krajinou, ktorá sa chystá vo veľkom nakupovať LNG zo Spojených štátov, je Poľsko.

„Či budeme schopní spraviť to, čo si želá prezident Trump?“, pýtala sa nemecká ministerka. „To sa ešte len uvidí,“ odpovedala.

Podľa pôvodných odhadov amerického ministerstva poľnohospodárstva mala Únia počas poľnohospodárskej sezóny 2018/2019 doviezť vyše 15 miliónov ton sóje z Spojených štátov. Tie sú po Brazílii druhým najväčším vývozcom tejto komodity na svete. Sója sa doteraz do EÚ dováža práve najmä z Južnej Ameriky.

Nahnevaní americkí farmári

Donald Trump práve vďaka sóji pocítil následky obchodných sporov, ktoré odštartovali zavedením nových amerických ciel na dovoz ocele a hliníka. Viaceré krajiny na tento sporný krok reagovali vlastnými protiopatreniami zameranými na vybrané vývozné artikle USA.

Čína odpovedala zavedením ciel na americké poľnohospodárske produkty, pričom medzi nimi nechýbala ani sója. Opatrenia Pekingu pocítili najmä poľnohospodári zo stredu a západu USA. Štáty, kde sa Donald Trump teší voličskej podpore, preto nešetrili kritikou jeho obchodnej politiky.

Únia a Spojené štáty sa majú opäť radi, clá na autá Trump nateraz nezavedie

Európska únia a Spojené štáty sa dohodli, že spoločne “vyriešia” aj spor ohľadom sporných amerických ciel na dovoz ocele a hliníku. 

„Množstvo amerických poľnohospodárov je pod obrovským tlakom spôsobeným odvetnými clami a veľmi kvôli tomu trpia,“ priblížila atmosféru medzi americkými farmármi Klöcknerová. Skutočnosť, že mnohí z nich patria medzi podporovateľov Donalda Trumpa, dostalo americkú administratívu pod silný tlak.

„Myslím si, že to skutočne Trumpovi pomohlo pochopiť, že tieto clá môžu byť škodlivé. Pribrzdilo ho to, vďaka čomu teraz smerujeme k omnoho priaznivejšej situácii,“ vyjadrila nádej šéfka nemeckého agrorezortu.

Je poľnohospodárstvo v dohode alebo nie?

Podľa amerického ministra financií Stevena Mnuchina sa počas stredajšieho stretnutia v Bielom dome hovorilo aj o dovoze všetkých ostatných amerických agrárnych produktov do Európy. To odporuje stanovisku Európskej komisie, ktorá tvrdí, že okrem sóje nemala mandát k rozhovorom o poľnohospodárskych záležitostiach.

„Bol som v miestnosti a mali sme konkrétu diskusiu o poľnohospodárstve a o potrebe odstránenia prekážok v poľnohospodárstve, čo by otvorilo nové možnosti našim farmárom,“ uviedol Mnuchin pre televíznu stanicu Fox News.

Čo čakať od schôdzky Juncker-Trump?

Predseda Európskej komisie ide presviedčať amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Únia nie je nepriateľom Spojených štátov. Európski lídri si ale od stretnutia veľa nesľubujú. 

„Keď sa pozriete na spoločné vyhlásenie…nenájdete žiadnu zmienku o poľnohospodárstve ako takom. Spomínajú sa tam poľnohospodári a sója, ktoré budú aj súčasťou nasledujúcich diskusií,“ bránila pozíciu EÚ hovorkyňa Komisie Mina Andrejevová.

To neskôr priznal aj sám Mnuchin, podľa ktorého ústna dohoda ale zahrňovala aj ďalšie trhy, pričom „bolo úplne jasné, že v rámci súhrnnej dohody je našim cieľom, aby Európania otvorili príležitosti nášmu sektoru a farmárom.“