Budúcoročný rozpočtový deficit Francúzska dosiahne asi 3,2 percenta HDP

Predseda francúzskej vlády Edouard Philippe. [EPA-EFE/IAN LANGSDON]

Opatrenia avizované francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v reakcii na krízu spôsobenú protestmi “žltých viest” budú Francúzsko stáť asi desať miliárd eur, uviedol predseda vlády Édouard Philippe.

Francúzsko pravdepodobne v budúcom roku prekročí limit v oblasti rozpočtového deficitu stanovený Európskou úniou na úrovni 3 percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Povedal to v rozhovore pre denník Les Echos francúzsky premiér Édouard Philippe.

Ako uviedol pre Les Echos, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters, vláda očakáva, že rozpočtový schodok dosiahne v budúcom roku okolo 3,2 percenta HDP. Dôvodom sú najnovšie ústupky francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po násilných protivládnych protestoch takzvaných žltých viest proti zvyšovaniu životných nákladov. Pôvodne Paríž na budúci rok plánoval rozpočtový deficit na úrovni 2,8 percenta HDP.

Moscovici: Situácia okolo rozpočtov Francúzska a Talianska je neporovnateľná

Zvýšenie miezd najchudobnejším robotníkom a zníženie daní pre dôchodcov, avizované francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, povedú k nárastu verejných výdavkov o 8 až 10 miliárd eur.

Macron v úsilí zastaviť rozmáhajúce sa protesty spojené s pouličnými nepokojmi prisľúbil niektoré opatrenia na zlepšenie finančnej situácie chudobnejších vrstiev obyvateľstva. Súčasťou opatrení je zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie daňovej záťaže väčšiny dôchodcov.

Tie však budú stáť okolo 10 miliárd eur, čo sa odrazí aj na výške rozpočtového deficitu. Pred oznámením ústupkov plánovalo Francúzsko na budúci rok rozpočet so schodkom 2,8 percenta HDP.

Ukrivdený Rím

Na francúzske prekročenie limitu teraz poukazujú predstavitelia talianskej vlády, ktorí sú v spore s Európskou komisiou za vlastný budúcoročný rozpočet. Talianska vláda pôvodne poslala do Bruselu návrh rozpočtu počítajúceho s deficitom 2,4 percenta HDP, čo bol trikrát vyšší schodok, než predpokladala predchádzajúca vláda, ktorá sa s EÚ dohodla na znižovaní dlhu. Európska komisia návrh Talianska odmietla, čo urobila prvýkrát v histórii EÚ.

Vzhľadom na zvýšenie výdavkov vo Francúzsku podpredseda talianskej vlády Luigi Di Maio dal minulý týždeň najavo, že Európsku komisiu „by mali rovnako ako talianske znepokojovať aj francúzske rozpočtové plány“.

Komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici ale na to reagoval, že francúzske prekročenie limitu bude možné tolerovať, ak pôjde iba o dočasnú záležitosť.