Bulhari a Poliaci s eurom počkajú

Euro na magnete, Flickr: Mario's Planet (CC)

„V súčasnosti nevidím žiadne výhody vstupu do eurozóny, len náklady,“ povedal v rozhovore pre Wall Street Journal bulharský minister financií Simeon Djankov. Napriek tomu, že prijatie eura bolo dlhodobo strategickým cieľom viacerých vlád, krajina sa svojich plánov nateraz vzdala.

Dôvodom je zhoršujúci sa stav hospodárstva a kríza, ktorá v eurozóne panuje. „Je to pre nás príliš riskantné a tiež nie je jasné, aké sú pravidlá a aké budú v najbližších dvoch rokoch,“ vysvetlil.

Bulharsko patrí medzi najmenej zadlžené krajiny EÚ a snaží sa držať tvrdej fiškálnej disciplíny, aby tak ochránilo národnú menu lev, ktorá je naviazaná na euro.

Minister očakáva, že eurozóne hrozí päť rokov nulového rastu, ak lídri budú ďalej váhať nad odpoveďami na krízu, miesto toho, aby plne nasledovali nemeckú výzvu k prísnej fiškálnej konsolidácii. Bulharsko by pritom malo v roku 2012 dosiahnuť rast na úrovni 1,5 %.

S prijatím eura sa neponáhľa ani Poľsko. Poľský minister zahraničných vecí Radosław Sikorski pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že jeho krajina s prijatím jednotnej meny počká, kým eurozóna nevyrieši svoju krízu.

Poľsko je jedna z mála členských krajín, ktorej sa podarilo vyhnúť recesii od začiatku svetovej finančnej krízy v roku 2008. Sikorski potvrdil, že krajina určite euro prijme, ale 17-členný blok musí najprv prekonať širšie fiškálne problémy.

(EurActiv/Reuters)