Bulharsko pred bránou do eurozóny

Počas svojho prejavu na Bulharskom investičnom a obchodnom summite v Sofii (5. marca) Iskrov vysvetlil, že nízka úroveň inflácie by mohla Bulharsku umožniť vstup do Mechanizmu výmenných kurzov (ERM 2), čo je predvstupová fáza do eurozóny.

Bulharský premiér Sergej Stanišev nedávno oznámil, že krajina splnila štyri z piatich kritérií pred prijatím eura, pričom jediným nesplneným bola požadovaná miera inflácie. „Zavedenie eura nie je privilégium, ale povinnosť, ku ktorej sa každá krajina zaviazala,“ povedal Iskrov.

Aj keď centrálna banka musela zmeniť prognózy rastu bulharskej ekonomiky na 2 %, narozdiel od Rumunska krajina v súčasnosti nepotrebuje finančnú pomoc. Vláda udržala stály prebytok rozpočtu a jej cieľom je zachovať ho tento rok v rovnováhe.

Rovnako ako mnohí ďalší lídri z členských krajín na východe EÚ, ktorí ostro kritizovali západné médiá za to, že tieto štáty označili za čierne diery a hlavné zdroje ekonomickej nestability, Iskrov vyjadril zdesenie nad „agresiou“ zo strany západných analytikov a médií voči regiónu. Podľa Iskrova banky strednej a východnej Európy sa nemusia krízy obávať, pretože nie sú nakazené toxickými aktívami. Zároveň dodal, že problémy v regióne pramenia z toho, že ich hlavní obchodní partneri na západe sú obeťami recesie.