BusinessEurope: Európa bude v plnej sile o tri až päť rokov

Aj keď pozitívne správy z Nemecka a Francúzska dali dôvod na optimizmus, podľa neho si treba precvičiť trpezlivosť, pretože obnova je veľmi krehká. „Môže sa to všetko zvrátiť a to veľmi rýchlo.“

Podľa neho Európa svojím koordinovaným postupom zvládla záchranu bánk a pomohla ekonomike počas najhoršej krízy. Varoval však, že USA majú náskok pred starým kontinentom najmä v poskytovaní finančných prostriedkov pre nové začínajúce podniky.

„Stále hľadáme spôsoby ako rizikový kapitál sprístupniť start-upom. A to je dnes ťažšie ako kedykoľvek predtým. Američania sú v tomto štádiu ďaleko pred nami. Ich kultúra je úplne iná ako naša. Preto je pre mladých i starých ťažké získať prostriedky. Je to poľutovaniahodné, ale nemám zázračnú formulku na to, aby som rapídne zmenil tento vývoj,“ vysvetlil.

Ohľadom kontroverznej problematiky bankových bonusov Thumann povedal, že je zástancom dozorných orgánov, ktoré by dohliadali na privysoké prémie. „Nemôžeme regulovať príliš špecificky,  pretože sa vrátime k ekonomike kontrolovanej štátom,“ varoval.

Protekcionizmus je stále problémom pre slobodu svetového obchodu. USA a Čína sa snažia presadiť pravidlá v prospech lokálnych producentov a poskytovateľov služieb. Mnohé európske vlády majú protekcionistické tendencie, pričom argumentujú, že trošku protekcionizmu by prospelo miestnemu biznisu.

„Môžem len varovať pred rozmáhaním týchto iniciatív, ktoré vedú len k obmedzeniu voľného pohybu tovaru a kapitálu v EÚ,“ uzavrel.