Cameron je pripravený povedať viacročnému rozpočtu „nie“

David Cameron na Downing street 10, Zdroj: TASR/AP Photo/Stefan Rousseau-pa

Britský premiér počas svojho včerajšieho vystúpenia v televíznom vysielaní BBC uviedol, že európsky rozpočet je klasickým príkladom toho, kde by Veľká Británia mala začať robiť nové čiary. Podľa jeho slov je pripravený zablokovať rokovania v prípade masívneho navyšovania rozpočtu, alebo ak jeho súčasťou nebude systém dôkladnej kontroly.

Cameron pripomenul, že minulý december vetoval fiškálnu zmluvu, ktorá má fungovať ako prevencia budúcim krízam a že je pripravený urobiť tak znovu v prípade viacročného rzpočtu.

„Sedel som medzi 27 krajinami a 26 podpísalo zmluvu a ja som povedal, že to nie je v záujme Británie. Je mi jedno, koľko tlaku na mňa vyviniete, nepodpíšem to, nebudeme to mať. Vedia, že som schopný povedať nie a ako nedosiahnem dobrú dohodu, znovu poviem nie.“

Na druhej strane pripustil, že možno budú treba dva rozpočty – jeden pre eurozónu a jeden pre zvyšok EÚ. „Verím, že dôjde k situácii, keď bude treba dva európske rozpočty, jeden pre spoločnú menu, pretože sa budú musieť viac vzájomne podporovať a možno ešte jeden širší rozpočet pre všetkých ostatných.“

Samostatný rozpočet pre eurozónu ako prvý spomenul predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Podľa Financial Times Deutschland európski diplomati diskutujú o osobitnom rozpočte na rozvoj menovej únie vo výške 20 miliárd eur. Ročný rozpočet EÚ je okolo 130 miliárd eur. Túto myšlienku podľa nemenovaných zdrojov podporujú Nemci aj Francúzi.

Cameron chce okrem toho tvrdo postupovať aj v prípade migrantov. Prísne stanovisko v tej oblasti vždy posilní pozíciu politikov v očiach britských voličov. „Pred dvomi týždňami som bol v dvoch fabrikách a opýtal som sa, koľko ľudí z iných krajín EÚ zamestnávajú, aký je pomer. V jednej to bolo 60 % a v druhej 50 %. Teraz, keď máme toľko nezamestnaných,“ zdôraznil.

Britské ministerstvo vnútra pritom potvrdilo, že v prípade niektorých krajín EÚ možno znovu zavedú víza. Tým však môžu závažne porušiť jednu zo štyroch slobôd na vnútornom trhu EÚ – slobodu pohybu osôb. Britská vláda sa však bráni tým, že práve táto sloboda je zneužívaná.