Ceny priemyselnej produkcie mierne stúpli

Po tom, čo sa ceny priemyselnej produkcie po niekoľkých mesiacoch pádu do záporných čísel stabilizovali na nule, v júni opäť nabrali stúpajúcu tendenciu. V eurozóne medzimesačne vzrástli o 0,3 % a v celej EÚ o 0,2 %. Medziročný prepad v porovnaní s rovnakým obdobím minulý rok bol na úrovni 6,6 % v rámci eurozóny a 6,7 % v rámci EÚ. Vyplýva to zo štatistiky Európskeho štatistického úradu Eurostat.

Medzimesačný pokles zaznamenali len štyri členské krajiny. Ceny sa najviac prepadli v Lotyšsku – o 1,8 %. Nasledovalo ho Slovensko (-0,6 %) a Nemecko a Cyprus (oba –0,1 %). Naopak najvyšší rast nastal v Grécku (+2,1 %), Dánsku (+2,0 %), Fínsku a Veľkej Británii (oba štáty o +1 %). Ceny sa v júni v porovnaní s májom nezmenili v Českej republike a Írsku.

Ceny v celkovom pohľade na priemysel mimo energetiku klesli aj v eurozóne aj v „dvadsaťsedmičke“ o 0,1 %. V energetickom priemysle naopak vzrástli o 1,4 % respektíve 1 %. Polotovary zlacneli o 0,1 % respektíve o 0,2 %. O 0,1 % klesli ceny trvanlivých i netrvanlivých produktov.

Rýchle tempo ozdravovania EÚ však ohrozuje slabý spotrebiteľský dopyt. Odborníkov prekvapil najmä júnový pokles maloobchodného predaja.

Eurostat včera informoval, že maloobchodný predaj, ktorý je indikátorom spotrebiteľského dopytu v 16 krajinách eurozóny, sa v júni v porovnaní s májom znížil o 0,2 % a v medziročnom porovnaní klesol o 2,4 %.

Eurostat potvrdil, že na júnové výsledky eurozóny malo negatívny vplyv Nemecko, najväčšia ekonomika bloku, kde sa tržby maloobchodníkov znížili v porovnaní s májom o 1,8 % a oproti júnu 2008 klesli o 2 %.