Ceny tovarov a služieb sa v Európskej únii líšia až trojnásobne

FOTO: Pixabay/Erdenebayar

Európsky štatistický úrad (Eurostat) včera vydal štatistiku spotrebiteľských cien za rok 2016. Prehľad poukázal na veľké rozdiely v cenách tovarov a služieb naprieč celou EÚ.

V priemere najdrahšie tovary a služby majú obyvatelia v Dánsku (139 percent európskeho priemeru), v Írsku (125 percent), Luxembursku a Švédsku (obe krajiny 124 percent).

Najlacnejšie si tovary a služby nakúpia Bulhari (48 percent), Rumuni (52 percent) a Poliaci (53 percent európskeho priemeru).

Podľa Eurostatu sú najväčšie rozdiely v cenách za reštauračné a hotelové služby, alkohol a tabakové výrobky, pričom sa odlišujú často krát až trojnásobne.

Indexy cenových hladín pre spotrebný tovar a služby, 2016 (EÚ = 100). Zdroj: Eurostat

Najdrahšie na severe EÚ

Potraviny a nealkoholické nápoje sú najlacnejšie v Poľsku a Rumunsku, najdrahšie v Dánsku, Švédsku a Rakúsku. Alkohol a tabakové výrobky sa za najnižšiu cenu predávajú v Bulharsku, Maďarsku a Poľsku. Najvyššia cena je v Írsku, Veľkej Británii a Fínsku.

Podobné rozloženie je aj v reštauračných a hotelových službách. Kým najdrahšie sú opäť v severských krajinách, Bulharsko, Rumunsko a Česká republika majú tieto služby za najnižšie ceny. Rovnako tak ceny odevov, kde sa ale do prvej trojky najnižších cien dostala okrem Bulharska a Maďarska aj Veľká Británia.

Slovensko najdrahšie vo V4

Slovenská republika má ôsme najlacnejšie ceny tovarov a služieb v EÚ. Okrem ďalších krajín Vyšehradskej skupiny platia menej aj Chorváti, Litovci, Rumuni a Bulhari.

Čítajte aj: Ceny energií v Európe klesajú, Slovensko má najdrahšiu elektrinu vo V4

Druhé najlacnejšie sú u nás osobné dopravné zariadenia. V iných skúmaných oblastiach Eurostat Slovensko ako najlacnejšie či najdrahšie neuvádza.