Českí europoslanci si s Babišom odkazujú, kto viac škodí menu Česka v EÚ

Andrej Babiš pri príchode na summit Európskej rady. [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Poslanci Európskeho parlamentu prijali uznesenie, v ktorom žiadajú Komisiu, aby pozastavila vyplácanie všetkých finančných prostriedkov EÚ firmám spájaným s českým premiérom. Babiš to označil za „divadlo“.

Európsky parlament po stredajšej diskusii o bode nazvanom „Konflikt záujmov a ochrana rozpočtu EÚ v Českej republike“ dnes schválili rezolúciu, v ktorej vyzýva Európsku komisiu k aktivite v kauze možného konfliktu záujmov českého premiéra Andreja Babiša (ANO). Prijatý text, ktorý spoločne predložili ľudovci, konzervatívci a Zelení, okrem ďalšieho požaduje pozastavenie vyplácania dotácií pre Agrofert.

Ako informovala česká agentúra ČTK, samotný Babiš, podľa ktorého je česká vláda v kontakte s Európskou komisiou a snaží sa celú záležitosť vyriešiť, už včera označil snahu o prijatie rezolúcie za poškodzovanie Česka, ku ktorému poslanca vedie túžba zviditeľniť sa pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu.

O poškodenie mena Českej republiky ide aj podľa Petra Kanioka z Medzinárodného politologického ústavu Masarykovej univerzity. Jeho príčiny sú vidí ale úplne niekde inde. „Už aj tak problematické vnímanie Česka ako súčasť toxického Vyšehradu sa ešte posilňuje. Na jeseň totiž už nie je týždňa, kedy by v médiách nerezonovala nejaká kauza českého premiéra,“ upozornil.

Nejasný dopad krokov Komisie

Vo včerajšej diskusii na pléne, ktorá predchádzala dnešnému hlasovaniu, vystúpil tiež komisár pre rozpočet Günther Oettinger. Ten situáciu opisoval predovšetkým v kontexte možného porušenia nového rozpočtového nariadenia (platné od tohtoročného augusta). Priblížil tiež ďalšie plánované kroky a opatrenia Komisie.

„Dôležité je, že v čase platnosti nového rozpočtového nariadenia zatiaľ neboli príslušnému členskému štátu (Česku) vyplatené žiadne prostriedky na projekty. Od druhého augusta zatiaľ nedošlo k žiadnemu relevantnému dianiu, pokiaľ ide o hospodárenie s aktuálnym rozpočtom,“ povedal komisár. Zároveň ale dodal, že v liste zaslanom Českej republike Komisia upozorňuje, že pokiaľ nebude z jej pohľadu vyjasnený konflikt záujmov a situácia nebude uspokojivo vysvetlená, nemá exekutíva v úmysle žiadne ďalšie prostriedky vyplácať.

Nemecká europoslankyňa o Babišovom strete záujmov: Škodí Česku aj celej EÚ

Nemali by sme dovoliť, aby jeden podnikateľ vydieral celú Úniu. Eurofondy, teda aj peniaze od nemeckých daňových poplatníkov, sa nemôžu využivať na koncentráciu českých médií do rúk biznisu, tvrdí nemecká europoslankyňa INGEBORG GRÄSSLEOVÁ.

Ohľadne dopadov opatrení Komisie panujú pochybnosti. Ako uviedlo ČTK, podľa ministerky pre miestny rozvoj Kláry Dostalovej (ANO) boli dotácie pozastavené len pre projekty spojené s Agrofertom, nie plošne pre celé Česko. Ministerstvo financií však zároveň uviedlo, že nebude žiadosti o platby spojené s Agrofertom zasielať Európskej komisii na preplatenie. Pristúpilo teda k predbežnému opatreniu, ktoré „umožní Európskej komisii zabezpečiť plynulé platby do Českej republiky za akékoľvek ďalšie výdavky. Týmto krokom sa vylúči ohrozenie preplatenie ďalších žiadostí,“ uviedol český rezort v tlačovej správe.

V každom prípade je isté, že Komisia v januári do Českej republiky pošle audítorov, ktorí by mali objasniť, či k porušeniu únijných pravidiel nedošlo už pri čerpaní európskych financií od začiatku predchádzajúceho viacročného finančného rámci (2007 až 2013). Preverovať sa budú dotácie čerpané v rámci programov rozvoja vidieka, politiky súdržnosti a sociálnej politiky. Správa z auditu má byť hotová ešte pred májovými voľbami do europarlamentu.

Plénum ovládla Čeština

Počas stredajšej večernej diskusii na pléne Európskeho parlamentu vedľa zahraničných europoslancov vystúpil tiež celý rad českých zástupcov. Jan Zahradil (ODS, ECR) napríklad zdôraznil fakt, že tento bod do programu nezaradili českí opozičný poslanci ale parlamentná frakcia, ktorá nemá žiadnych českých členov.

„To je myslím jasným dôkazom, že tu nejde o reflexiu českého vnútropolitického boja, ale že tu na európskej pôde skutočne rezonuje podozrenie z konfliktu záujmov, a to z miest najvyšších, teda od premiéra Českej republiky,“ uviedol Zahradil.

Spoločne so zástupcami ďalších českých „opozičných“ strán, teda TOP09 / STAN a ľudovcov (EPP), potom vyzvali vo svojich príspevkoch Komisiu, aby prípad objektívne vyšetrila a zabránila zneužívaniu európskych prostriedkov. Podľa Miroslava Pocheho (ČSSD, S&D) by prijatie uznesenia na pôde Parlamentu malo zmysel skôr až budúci rok po zverejnení záverov vyšetrovania Európskej komisie.

Podľa komunistickej europoslankyne Kateřiny Konečnej (GUE-NGL) by naopak Parlament nemal vytvárať politický tlak na Komisiu, a česká vláda a orgány by mali dostať priestor situáciu vyriešiť. „Česká polícia, prokuratúra a súdy sú nezávislé a majú možnosť konať,“ uviedla v pléne. Rovnaký prístup presadzovali vo svojich vystúpeniach požadovali zástupkyne hnutia ANO v europarlament, vrátane Martiny Dlabajovej (ALDE).

Na tú reagoval Jiří Pospíšil z TOP09 (EPP).

Podobne sa vyjadril aj Stanislav Polčák (TOP09 / STAN, EPP). „Áno, sú to v prvom rade členské štáty, ktoré majú zodpovednosť za vykonávanie kontrol. Česká republika v tejto kontrole však úplne zlyháva, hoci množstvo neziskových organizácií na tento konflikt záujmov českého premiéra upozorňuje. Preto musí nastúpiť činnosť Komisie,“ povedal budúci líder kandidátky STAN do európskych volieb.

Na pléne vystúpila tiež europoslankyňa a šéfka výboru pre kontrolu rozpočtu v Európskom parlamente Ingeborg Grässleová (EPP). Tá povedala, že víta štúdiu právnej služby Komisie a korešpondenciu medzi exekutívou a českou vládou. Požaduje ale konkrétne činy. „Žiadne ďalšie peniaze Agrofertu, kým je narušená hospodárska súťaž,“ prihovárala sa nemecká europoslankyňa. Český premiér, ktorý v liste údajne Komisii sľúbil vyriešenie situácie, už v minulosti podľa nej dal niekoľko podobných sľubov, no nikdy ich nedodržal.

K prípadu sa vyjadrilo ešte množstvo ďalších zákonodarcov z rôznych politických frakcií. Poslanci euroskeptickej frakcie Európa slobody a priamej demokracie (EFDD), vrátane Jiřího Paynea (Slobodní), kritizovali celkový systém dotácií.

Uznesenie Parlamentu a jeho vplyv

Rezolúcia samotná, pre ktorú sa vyslovilo 434 poslancov, proti bolo 64 a 47 sa ich zdržalo, vyzýva Komisiu ku krokom, z ktorých časť už sama prisľúbila. Aké ďalšie dopady by ale prijaté uznesenie mohlo mať?

„Uznesenia Európskeho parlamentu nie sú záväzné či vynútiteľné, ale v žiadnom prípade ich nemožno podceňovať. Zvlášť pokiaľ sa rozpravy a hlasovania zúčastňuje veľký počet poslancov, čo nie je vždy pravidlom,“ povedal Petr Kaniok s tým, že poslanci tak vysielajú signál, že problém vnímajú a dokážu k nemu zaujať stanovisko. Ohrozená je tak česká reputácia, ktorá je podľa neho jedným z dôležitých zdrojov moci v európskej politike, najmä pre malé štáty.

Rezolúcia vraj môže prispieť aj k tomu, ako sa Komisia bude pozerať na požiadavky českej vlády v súvislosti s novým sedemročným rozpočtom, obzvlásť kohéznej politike, ktorá je pre Česko kľúčová. „Andrej Babiš v súvislosti s novým viacročným finančným rámcom opakovane volal po väčšej slobode v čerpaní, teda aby si štáty mohli určovať, na čo peniaze operatívne použijú. Vo svetle toho, že ten istý človek je teraz kritizovaný za čerpanie v Českej republike, sa asi dá očakávať, ako sa bude Európska komisia a ďalší partneri pozerať na akékoľvek české požiadavky či nápady vedené týmto smerom,“ podotkol expert.

Uznesenie Európskeho parlamentu teda nie je záväzné ani vymáhateľné. Pre českú pozíciu a české záujmy v EÚ je však osoba predsedu vlády podľa Kanioka „devastujúcim faktorom“. Aj napriek tomu, že podobným problémom čelí celý rad iných politikov a krajín.

Babiš: „Je to divadlo opozície“

Samotný Andrej Babiš podľa očakávaní s iniciatívou europoslancov nesúhlasí. Premiér to uviedol po príchode na dvojdňový summit EÚ v Bruseli.

Na otázku novinárov, ako vníma uznesenie europarlamentu, Babiš poznamenal, že občanom Česka treba povedať, o čo vlastne ide. „Naša opozícia po tom, ako neuspela s kampaňou proti mne v Českej republike, tak to preniesla na Európsky parlament. Musím sa smiať, keď niektorí europoslanci tvrdia, že to poškodzuje dobré meno krajiny. To oni poškodzujú dobré meno,“ vysvetli situáciu premiér.

Babiš zároveň upozornil, že v stredu bolo v pléne europarlament počas rozpravy o tejto situácii z celkového počtu 751 iba zhruba 30 zákonodarcov, z toho 19 českých, pričom 15 z nich sa ujalo slova. „Verejne kopú do českého premiéra a poškodzujú dobré meno Českej republiky a je to všetko iba mútenie vody bez reálneho základu,“ dodal.

Kto hovorí o czexite, ohrozuje budúcnosť Česka, tvrdí Babiš

„Musíme bojovať za to, aby sa Európa zmenila, aby sa posilnila rola Európskej rady a členských štátov,“ myslí si český preiér Andrej Babiš.

Premiér pripomenul, že v tejto otázke je pre jeho vládu partnerom Európska komisia, ktorá komunikuje s ministerstvom financií. Zároveň ako lživé označil tvrdenia, ktoré počúva od štvrtkového rána, že EÚ pozastaví eurodotácie pre Česko. „Sú to dezinformácie,“ zdôraznil.

Zopakoval, že za týmto „divadlom“ stojí česká opozícia, ktorá zneužíva europarlament na boj proti jeho osobe. Pripomenul, že český parlament prijal „Lex Babiš“, čiže zákon zameraný proti nemu, pričom on zareagoval a ním založenú firmu odovzdal v roku 2014 do zvereneckého fondu a už s ňou nemá nič spoločné.