Česko má ďalší problém s agrodotáciami, podľa Komisie má vrátiť viac ako miliardu korún

Ilustračný obrázok. [Pixabay.]

České úrady podľa auditu Európskej komisie nedostatočne kontrolovali, či poľnohospodárske dotácie dostávajú skutoční farmári.

Európska komisia (EK) požaduje, aby Česká republika vrátila 1,16 miliardy korún (približne 46 miliónov eur), ktoré jej boli vyplatené v rámci agrodotácií. České úrady totiž podľa Bruselu nedostatočne kontrolovali, komu sa tieto finančné prostriedky prideľujú, informoval vo štvrtok server iROZHLAS.cz.

Česká vláda akékoľvek pochybenie popiera a požaduje, aby sa celá záležitosť riešila formou zmierovacieho konania. „Je príležitosť vysvetliť Zmierovaciemu orgánu, ktorý je na Komisii nezávislý, argumenty Českej republiky, a ešte pred vydaním rozhodnutia docieliť zníženie navrhovanej sankcie, povedal hovorca ministerstva poľnohospodárstva Vojtěch Bílý.

Sankcie voči ČR vychádzajú z výsledkov auditu, ktorý prebehol v septembri 2017. České úrady podľa auditu nedostatočne kontrolovali, či poľnohospodárske dotácie dostávajú skutoční farmári. V roku 2015 totiž vstúpil do platnosti koncept takzvaného aktívneho poľnohospodára, ktorý umožňuje čerpať peniaze iba žiadateľom živiacim sa poľnohospodárskou činnosťou.

(Ne)konečný audit Babišovho stretu záujmov: Česko chce verdikt Komisie napadnúť na európskom súde

Ministerka Klára Dostálová hovorí, že Česko bude ďalej pripomienkovať správu Európskej komisie o strete záujmov českého premiéra. Brusel však odkazuje, že jeho verdikt je definitívny. 

Pôvodne hrozilo, že Praha bude musieť vrátiť až 7,5 miliardy korún (297 miliónov eur) za chybné čerpanie európskych dotácií v rokoch 2015 až 2017.

Konečná, výrazne nižšia čiastka, ktorú od Česka požaduje EK, bola napokon v decembri — na základe bilaterálneho rokovania oboch strán — oficiálne vyčíslená na 1,16 miliardy českých korún.

České úrady však ani s touto sumou nesúhlasia a chcú v tejto veci požiadať o nezávislé zmierovacie konanie. Ich cieľom je dosiahnuť ďalšie zníženie navrhovanej sankcie.

Ak tieto snahy neuspejú, je české ministerstvo poľnohospodárstva odhodlané obrátiť sa na Európsky súdny dvor. Jadrom sporu je otázka, či dotácie smerujúce do ČR čerpali žiadatelia, ktorí sa skutočne živili poľnohospodárskou činnosťou.

Podobný proces prebieha i v rámci iného auditného konania, ktoré sa týka vyplácania poľnohospodárskych dotácií pre holding Agrofert, patriaci do zvereneckého fondu českého premiéra Andreja Babiša. EK v tejto súvislosti preveruje podozrenia z možného konfliktu záujmov.