Česko možno príjme euro až v roku 2019

Krátka správa:

“Svet sa nezrúti a ani česká ekonomika, ak by sme prijali euro až v roku 2010. A tiež sa nestane žiadna dráma, ak by to bolo až pri príležitosti stého výročia českej koruny, teda v roku 2019,” vyhlásil guvernér Českej národnej banky Zdeněk Tůma v rozhovore pre české Hospodárske noviny.

Je presvedčený o tom, že sa nie je kam ponáhľať a “ľudia nebudú chudobnejší, ani bohatší” len vďaka euru: “Prosto sa všetko prepočíta do eúr – ceny, majetky, platy.” V akom čase a s akým kurzom je podľa Tůmu “v zásade jedno.”

Česká vláda stále nestanovila cieľový termín, kedy chce jednotnú európsku menu prijať. Premiér Mirek Topolánek sa jednoznačnej odpovedi vyhýba a tvrdí, že sa tak stane, keď bude krajina a ekonomika pripravená.

Český guvernér si v rozhovore pre HN všíma, že vládna ODS váha so stanovením termínu na prijatie eura: “Ja cítim na strane ODS určitú nevyjasnenosť názorov na túto otázku.”

Hlavná vládna strana českej koalície je známa skôr rezervovanejším postojom k miere európskej integrácie. Poslanec EP za ODS Jan Zahradil vyjadril vzťah svojej strany k EÚ v rozhovore pre MF Dnes: “My musíme hrany trochu obrusovať, aj keď nám mnohým pri tom škrípu zuby.” ODS je totiž “zaťažená vládnou zodpovednosťou a koaličným partnerstvom s dvoma profederalistickými stranami,” čo jej neumožňuje formulovať názory na európsku politiku “ostro,” ako to robí jej čestný predseda a prezident ČR Václav Klaus. Ten nedávno vyhlásil, že pre krajinu by bolo lepšie do eurozóny nevstupovať a ponechať si českú korunu.

Česi sa tak skoro termínu prijatia eura zrejme nedočkajú: “Teraz sa zhodujeme v tom, že vzhľadom na relatívnu krehkosť parlamentnej väčšiny, nie je dobré zaviazať sa k nejakému termínu,” potvrdil Zdeněk Tůma. Zdôraznil, že je to najmä o politickom rozhodnutí a vôli uskutočniť potrebné reformy: “České autority musia byť schopné dodať takú hospodársku politiku, ktorá vytvorí stabilné prostredie a ekonomiku odolnú voči externým šokom.”

Česi zatiaľ Maastrichtské kritériá neplnia. Deficit štátneho rozpočtu dosiahol v minulom roku 3,4%, ale v roku 2008 by vďaka reštrikčným opatreniam vlády mal klesnúť na 2,8%. Pravicová koalícia robí intenzívne reformy – znížila sociálne výdavky, zvýšila najnižšiu DPH z 5% na 9% a zaviedla poplatky u lekára.

Najväčším problémom krajiny je očakávané zdražovanie: “Po dlhej dobe, keď sme už skoro zabudli, že by inflácia mohla rásť rýchlejšie, sa to deje,” vyhlásil český guvernér. Ako dôvody označil vládne reformy, ktoré “sú síce správne, ale trochu nešťastne načasované,” zvyšovanie DPH, spotrebnej dane z tabaku a zdražovanie potravín. Malo by však ísť iba o jednorazové šoky. Česká inflácia dosiahla v minulom roku 3% a v roku 2008 by mala vyskočiť na 3,8% (údaje Európskej komisie z jesene 2007).