Česko zažaluje eurokomisiu pre pozastavenie platieb Agrofertu

Predsedovia vlád Českej republiky a Portugalska Andrej Babiš a Antonio Costa na stretnutí Priateľov kohézie v portugalskom meste Beja. [EPA-EFE/Nuno Veiga]

Európska komisia agropotravinárskemu holdingu Agrofert pozastavila vyplácanie európskych dotácií za rok 2018 z dôvodu možného konfliktu záujmov českého premiéra. Babiš to opakovane odmieta.

Česko bude žalovať Európsku komisiu z dôvodu zastavenia platieb pre Agrofert.

Česká vláda na poslednú chvíľu a bez väčšej pozornosti odsúhlasila žalobu na Súdny dvor EÚ. Dôvodom sú pozastavené platby európskych peňazí pre holding Agrofert z novembra minulého roka. Podanie žaloby navrhol minister poľnohospodárstva Miroslav Toman a kabinet jeho rozhodnutie odsúhlasil. Hoci exekutíva EÚ neskôr preplatenie peňazí schválila, podľa českého ministerstva poľnohospodárstva ide o princíp.

Žaloba neprinesie žiadne náklady

Žaloba mieri na Komisiu pre jej rozhodnutie, ktorým pozastavila priebežné platby týkajúce sa Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020. Išlo o podporu poľnohospodárom za posledný kvartál roka 2018 a prvý kvartál roka 2019.

Zastavenie platieb európskych dotácií pre vybrané projekty spoločnosti Agrofert bolo dôsledkom rozhodnutia úniového riaditeľstva pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, ktoré tak urobilo z dôvodu možného konfliktu záujmov českého premiéra Andreja Babiša.

„Ministerstvo poľnohospodárstva nesúhlasí s pozastavením časti priebežných platieb,“ píše sa v dokumente, ktorý v pondelok (3. 2.) prerokovávala česká vláda. „České orgány si myslia, že pozastavenie priebežných platieb za 4. kvartál 2018 a 1. kvartál 2019 v celkovej výške 246.620,33 eura (6.313.480,45 Kč) nemalo byť vykonané.“

(Ne)konečný audit Babišovho stretu záujmov: Česko chce verdikt Komisie napadnúť na európskom súde

Ministerka Klára Dostálová hovorí, že Česko bude ďalej pripomienkovať správu Európskej komisie o strete záujmov českého premiéra. Brusel však odkazuje, že jeho verdikt je definitívny. 

„Vzhľadom na skutočnosť, že ministerstvo poľnohospodárstva nesúhlasí s rozhodnutím Komisie, navrhuje po konzultácii s vládnym splnomocnencom pre zastupovanie Českej republiky pred Súdnym dvorom EÚ podať žalobu na neplatnosť vykonávacieho rozhodnutia Komisie,“ napísalo české ministerstvo poľnohospodárstva v dokumente. Babišov kabinet žalobu v pondelok odsúhlasil.

Žalobu na neplatnosť rozhodnutia eurokomisie by mal spracovať a podať vládny splnomocnenec pre zastupovanie Českej republiky pred Súdnym dvorom EÚ. „Vládny splnomocnenec pripraví žalobu aj ďalšie procesné kroky v konaní v spolupráci s ministrom poľnohospodárstva a v súlade so štatútom vládneho splnomocnenca. S podaním žaloby nie sú spojené žiadne náklady,“ píše sa v dokumente.

Stret záujmov

Poľnohospodársko-potravinársky holding Agrofert Andrej Babiš vlastnil do konca februára 201, kedy ho previedol do zvereneckého fondu. Dôvodom bola novela zákona o strete záujmov, podĺa ktorej člen vlády nesmie mať priamy prístup k verejným zákazkám, dotáciám a investičným stimulom.

Český premiér podľa kritikov holding naďalej sám ovláda. Právna služby eurokomisie koncom novembra dospela k záveru, že Babiš má záujem na ekonomickom úspechu firmy a ako premiér má zároveň vplyv na rozhodovanie o rozpočte a dotáciách.

Babišov konflikt záujmov je už témou aj pre súd EÚ

Všeobecný súd EÚ potvrdil, že prijal podnet od českého senátora za stranu Pirátov, v ktorom obviňuje českého Andreja Babiša z konfliktu záujmov.

Babiš stret záujmov opakovane odmieta a tvrdí, že Česku nehrozí vracanie žiadnych dotácií z rozpočtu EÚ.

Vlani Komisia do Česka poslala ešte jednu auditnú správu zameranú na čerpanie prostriedkov z fondov EÚ. Špekulovalo sa, že Česko na základe zistení audítorov príde o niekoľko stoviek miliónov korún. Babiš aj v tomto prípade odmieta stret záujmov.