Československá daňová iniciatíva má v EÚ podporu

zdroj: Rada EÚ

Mechanizmus samozdanenia (po anglicky „reverse charge“) spočíva v prenesení daňovej povinnosti z dodávateľa – čo je štandardný postup – na zákazníka. Cieľom je zamedziť podvodom s DPH.

Mechanizmus sa momentálne v niektorých prípadoch uplatňuje v súlade s smernicou o DPH 2006/112/EC.

Rada ministrov financií v piatok požiadala Európsku komisiu, aby pri svojom pláne pre európsku politiku v oblasti DPH zvážila právne dôsledky širšieho využívania  samozdanenia pri domácich dodávkach.

Oznámenie Komisie k budúcemu systému DPH sa očakáva v marci 2016.

Česko-slovenský tandem

Iniciatívu Českej republiky pre širšie zavedenie systému samozdanenia na európskej úrovni podporilo aj Slovensko.

(Čítajte: Kažimír a Babiš dohadovali boj proti podvodom s DPH)

Podľa slovenského ministra financií Petra Kažimíra Slovensko a ČR už Európskej komisii avizovali spoločnú iniciatívu v oblasti samozdanenia pre obchodovanie s mäsom a bol vytvorený spoločný česko-slovenský tím, ktorý posudzuje ďalšie možné komodity podľa tejto schémy.

„Pri terajšej procedúre sa spolu obrátime na orgány Európskej komisie, aby nám dovolili použiť tento nástroj dočasne na území Slovenska a Českej republiky,“ povedal Kažimír.

Podpora áno, konsenzus nie

Na otázku TASR, či ČR má okrem Slovenska aj ďalších spojencov pre túto iniciatívu, Kažimír uviedol, že na piatkovej Rade ministrov sa väčšina krajín vyjadrila v prospech tohto návrhu. Spresnil, že vo všeobecnosti ČR, ale aj ďalšie krajiny, žiadajú väčšiu autonómiu pri rozhodovaní v oblastiach, v ktorých zistia závažné podvody na DPH.

Podľa českého ministra financií Andreja Babiša iniciatívu podporilo 10 členských krajín EÚ, pričom sedem krajín "je skeptických".

„Zatiaľ nám musí stačiť, že Komisia berie túto iniciatívu vážne a zrejme na budúci mesiac príde s iniciatívnymi návrhmi ako toto riešiť,“ povedal Kažimír.

„Je pozitívne, že v pláne Európskej komisie, ktorý má byť predstavený v marci, o boji proti podvodom s DPH, sa nám podarilo presadiť, že sa o nás bude hovoriť ako o pilotnej krajine,“ povedal český minister Andrej Babiš. Česká republika žiadala Komisiu EÚ o výnimku, o súhlas, aby sa stala "pilotnou krajinou", na ktorej sa model samozdaňovania vyskúša.

Potravinári iniciatívu vítajú

Slovenskí potravinári návrh na samozdanenie pri dani z pridanej hodnoty s mäsom podporujú.

Podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory pre oblasť potravinárstva Dušan Janíček tento návrh jednoznačne podporuje. Ako uviedol pre TASR, v pamäti má totiž podvody pri DPH s cukrom, ktoré kulminovali v nedávnej minulosti. „Túto iniciatívu vítame. Bolo by vhodné rozšíriť samozdanenie aj na ďalšie potravinárske komodity, kde je jednoduché systém zneužiť na hraničný obchodný styk s imaginárnymi firmami, ktoré si potom podvodným spôsobom uplatňujú DPH,“ povedal.

Podľa Janíčka by do úvahy prichádzali opatrenia aj v prípade olejov, cukru, múky, obilnín či cestovín. „Jedna z výziev, ktorá by mala vyplynúť z nášho valného zhromaždenia, bude aj tá, aby sa samozdanenie rozšírilo aj na ďalšie potravinárske komodity, eventuálne aj na celý potravinársky sortiment vyrábaný na Slovensku,“ dodal.


EurActiv.sk/TASR