Český obrat: Vláda schválila pristúpenie k fiškálnemu paktu

Fiškálna zmluva, Zdroj: TASR, AP Photo/Francois Lenoir

„Vláda urobila najdôležitejšie európske rozhodnutie od svojho vzniku. Vraciame sa do hlavného prúdu európskej integrácie,“ uviedol po rokovaní kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Česko bolo doposiaľ spolu s Veľkou Britániou a jedinou krajinou Únie, ktorá fiškálny pakt ešte nepodpísala.

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS), ktorého podporil aj vtedajší prezident Václav Klaus, odmietol v roku 2012 podpísať fiškálnu zmluvu. Navyše Nečas možné pripojenie sa Česka k zmluve podmienil referendom o tom, či si českí občania vôbec želajú, aby sa v krajine platilo eurom.

Ratifikácia zmluvy však nie je možná bez podpory opozície.

Poslanci TOP 09 sú ochotní za istých podmienok hlasovať za pakt. Vláda môže počítať s našou podporou za predpokladu, že účinky paktu vstúpia do platnosti okamžite a že súčasne s ratifikáciou bude schválená aj finančná ústava, ktorej obsahom bude účinná dlhová brzda, odkázal predseda klubu a bývalý minister financií Miroslav Kalousek.

Pristúpenie k zmluve sa nepáči ODS, ktorá toto rozhodnutie vníma ako nezvratný krok smerom k členstvu krajiny v eurozóne. „Vláda sa tak otočila od kurzu predošlej vlády o 180 stupňov. Politika od jednej steny k druhej je absolútne nevierohodná, hoci sa takáto účelovosť môže Bruselu páčiť. Tento vládny krok absolútne odmietame,“ vyhlásil podpredseda strany a europoslanec Jan Zahradil.  

Podľa strany Úsvit by o tejto otázke malo byť najprv vypísané referendum. Prijatím zmluvy by sa totiž krajina pripravila o časť suverenity.

Pristúpenie k fiškálnemu paktu znamená, že Česko bude musieť do svojej legislatívy začleniť pravidlá na udržanie rozpočtovej disciplíny.

Fiškálny pakt požaduje, aby krajiny do jedného roku od vstupu do platnosti tejto zmluvy prijali právny predpis, ktorým sa zaviaže, že štrukturálny schodok štátneho rozpočtu nepresiahne 0,5 percenta HDP. Krajina, ktorej dlh prevyšuje 60 percent HDP, musí znižovať jeho výšku minimálne o päť percent ročne. Štrukturálny deficit Česka by mal tento rok byť vo výške asi 2,5 percenta HDP.

Rozpočtové obmedzenia však budú účinné až po tom, čo Česká republika prijme euro. A to by sa podľa odhadov ekonómov nemalo stať skôr ako v roku 2020 až 2022.